Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

České země v době předbělohorské česká kultura v 16. století rozvoj výroby a obchodu zvyšování životní úrovně –kachlová kamna –skleněné výplně oken šlechta.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "České země v době předbělohorské česká kultura v 16. století rozvoj výroby a obchodu zvyšování životní úrovně –kachlová kamna –skleněné výplně oken šlechta."— Transkript prezentace:

1 České země v době předbělohorské česká kultura v 16. století rozvoj výroby a obchodu zvyšování životní úrovně –kachlová kamna –skleněné výplně oken šlechta za pomoci italských architektů a řemeslníků –stavby paláců ve městech (na Hradčanech, na Malé Straně) –zámků mimo sídelní města (Kratochvíle)

2 Rudolf II. a vysoká šlechta - sběratelství - knihy, výtvarné umění, kuriozity - podpora také astronomům, astrologům, alchymistům a dalším vzdělancům (i podvodníkům) - Tycho de Brahe, Johannes Kepler, Tadeáš Hájek z Hájku, Jan Jesenius

3

4 zakládání škol –měšťanské školy –školy Jednoty bratrské –školy jezuitů v Praze jezuitská kolej a Karlova univerzita častá byla i studia na školách a univerzitách v zahraničí bohatí mladíci - kavalírské cesty (poznání cizích jazyků, dvorských prostředí, kultury) –štambuchy (památníky)

5 podpora vzdělanosti a zábava - vydávání knih (náboženské spisy, ponaučení, cestopisy i próza a poezie) –Jiří Melantrich –Daniel Adam z Veleslavína překlady bible - Jan Blahoslav –Kralická bible

6 zdroje: http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Da tei:Joseph_Heintz_d._%C3%84._002.jpg&filet imestamp=20050519160841 http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Da tei:Joseph_Heintz_d._%C3%84._002.jpg&filet imestamp=20050519160841 http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Da tei:Arcimboldovertemnus.jpeg&filetimestamp =20091112093514 http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Da tei:Arcimboldovertemnus.jpeg&filetimestamp =20091112093514


Stáhnout ppt "České země v době předbělohorské česká kultura v 16. století rozvoj výroby a obchodu zvyšování životní úrovně –kachlová kamna –skleněné výplně oken šlechta."

Podobné prezentace


Reklamy Google