Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přídavná jména - úvod pro 5. ročník ZŠ Jazyk a jazyková výchova – Český jazyk a komunikace – Jazyková výchovy - Tvarosloví VY_32_INOVACE_124 leden 2011Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přídavná jména - úvod pro 5. ročník ZŠ Jazyk a jazyková výchova – Český jazyk a komunikace – Jazyková výchovy - Tvarosloví VY_32_INOVACE_124 leden 2011Mgr."— Transkript prezentace:

1 Přídavná jména - úvod pro 5. ročník ZŠ Jazyk a jazyková výchova – Český jazyk a komunikace – Jazyková výchovy - Tvarosloví VY_32_INOVACE_124 leden 2011Mgr. Hana Patschová

2 Prezentace slouží k doplnění výkladu nebo ke shrnutí a opakování učiva.

3 Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat nebo věcí a jevů. Ptáme se na ně otázkami: JAKÝ? KTERÝ? ČÍ? Přídavná jména se shodují v pádě, čísle a rodě s podstatnými jmény, která blíže určují.

4 pro veselého psa 4. pád (pro koho? co?) č. j. rod mužský životný

5 Druhy přídavných jmen rozlišujeme podle zakončení 1.Přídavná jména tvrdá 2.Přídavná jména měkká 3.Přídavná jména přivlastňovací

6 Přídavná jména tvrdá Mají v 1. pádě č.j. tyto koncovky podle rodu: -ý-ý rod mužský(mladý muž) -á-á rod ženský(mladá žena) -é-é rod střední(mladé děvče)

7 Přídavná jména měkká Mají v 1. pádě č.j. ve všech rodech - í jarní vítr jarní noc jarní počasí

8 Přídavná jména přivlastňovací Tvoří se - od podst. jmen rodu mužského pomocí přípon -ů-ův -ova- ovo otcův kabát otcova košile otcovo auto -o-od podst.jmen rodu ženského pomocí přípon -i-in- ina- ino matčin kabátmatčina košilematčino auto


Stáhnout ppt "Přídavná jména - úvod pro 5. ročník ZŠ Jazyk a jazyková výchova – Český jazyk a komunikace – Jazyková výchovy - Tvarosloví VY_32_INOVACE_124 leden 2011Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google