Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Broušení ST47_001 Nástroje Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Broušení ST47_001 Nástroje Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Broušení ST47_001 Nástroje Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ

2 BROUŠENÍ - NÁSTROJE

3 BROUŠENÍ  nejstarší metoda obrábění,  nástrojem je brusný kotouč, složený ze zrn,  každé zrno má jinou geometrii,  zrna jsou spojena POJIVEM,  mezi zrny a pojivem se vyskytují volná místa – PÓRY,  pro broušení lze používat i nespojená zrna – VOLNÉ BRUSIVO.

4 BROUSICÍ NÁSTROJE  brousicí (brusné) kotouče,  brousicí a obtahovací kameny,  brousicí tělíska (např. váleček nebo kužel na upínací stopce),  brusné šneky pro broušení oz. kol na odvalovacích bruskách.

5 BRUSIVA  zrna brusiva jsou přírodní nebo umělá,  podle použití na nástroji jsou VOLNÉ (pasty a prášky) nebo VÁZANÉ (kotouče, pilníky, brusné papíry).

6 ZRNA BRUSIVA Opotřebení a tvary zrn brusiva

7 POJIVO BRUSNÝCH NÁSTROJŮ  spojuje zrna brusiva do požadovaného tvaru brousicího nástroje,  musí být zpracováno tak, aby zrno drželo do otupení, pak musí povolit. Druhy pojiva: - keramika (je porézní, dobře se orovnává), - umělá pryskyřice (pružné kotouče, vyšší úběr), - kovy (na diamantová brusiva).

8 TVARY BROUSICÍCH NÁSTROJŮ

9 OZNAČOVÁNÍ BROUSICÍCH NÁSTROJŮ

10 VYVAŽOVÁNÍ KOTOUČŮ  Kotouče se vyvažují na trnu ve vyvažovacím stojánku pomocí pohyblivých vyvažovacích tělísek umístěných v přírubě kotouče,  Nevyvážení kotouče je způsobeno nerovnoměrnou hustotou brusiva.  Vyvážení je důležité především u velkých a širokých kotoučů.

11 UPÍNÁNÍ A OSTŘENÍ KOTOUČŮ  mezi kotouč a přírubu se musí vložit elastická podložka  průměr příruby musí být minimálně 1/3 průměru kotouče  kotouč se orovnává na obvodu i na čele  odstraňují se otupená zrna  vytváří se nové břity na povrchu

12 DILLINGER, Josef. Moderní strojírenství pro školu i praxi. 1. Vydání. Praha: Europa Sobotáles cz. s.r.o., 2007. 612 s. ISBN 987-80-86706-19-1. SEZNAM POUŽITÝCH ZDROJŮ


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Strojírenská technologie Broušení ST47_001 Nástroje Ing. Petra Janíčková STROJÍRENSTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google