Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pracovní list – cesta kolem světa

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pracovní list – cesta kolem světa"— Transkript prezentace:

1 Pracovní list – cesta kolem světa
Oceány Pracovní list – cesta kolem světa

2 Zadání (počet slov/do tajenky) – individuálně
Jak se jinak říká Tichému oceánu? (7/1) Mělké moře do hloubky 200 metrů. (4/3) Výběžek pevniny do moře. (3/2) Průplav spojující Atlantský a Tichý oceán. (8/5) Teplý oceánský proud, který významně ovlivňuje podnebí Evropy. (7/2) Pohyb mořské vody způsobený gravitační silou Měsíce a Slunce. (5/3) Oblast v okolí severního pólu, kterou z velké části tvoří zamrzlý Severní ledový oceán. (7/4) Středooceánský ………….je obdoba pevninských pohoří. (5/1)

3 Zadání Jak se jinak říká Tichému oceánu? (7/1)
Mělké moře do hloubky 200 metrů. (4/3) Výběžek pevniny do moře. (3/2) Průplav spojující Atlantský a Tichý oceán. (8/5) Teplý oceánský proud, který významně ovlivňuje podnebí Evropy. (7/2) Pohyb mořské vody způsobený gravitační silou Měsíce a Slunce. (5/3) Oblast v okolí severního pólu, kterou z velké části tvoří zamrzlý Severní ledový oceán. (7/4) Středooceánský ………….je obdoba pevninských pohoří. (5/1)

4 Řešení Tajenka: Přístav - najdi tento přístav na mapě.

5 Francis Drake – cesta kolem světa (práce ve skupině)
Pro následující práci vytvořte skupiny po 4-5 žácích. Rozdejte slepou mapu světa (mapa). Zadejte informace podle kterých budou do mapy zakreslovat cestu Francise Drakea (např. nebo využijte mé zadání. Nechejte žáky vytvořit průběh cesty F. Drakea. Zkontrolujete cestu (např. dle této mapy).

6 Klíčové momenty plavby
I. Vyplutí z anglického přístavu viz. tajenka křížovky. II. Zastávka na pobřeží dnešního Maroka (Agádír) – Mogador III. Přesně o měsíc později kotví na souostroví K……... (napiš název) v Atlantském oceánu (15°s.š. a 25°z.d.). IV připlouvá do zálivu (napiš jeho název) do nějž vtéká řeka Paraná. V. Od června do října roku 1578 prozkoumává průliv mezi Jižní Amerikou a Ohňovou zemí (napiš jeho název). VI. Poté mění kurz na sever Valparaíso, Arica (v dnešním Chile), ostrov na 50°s.š. a 125°z.d. dnes patřící Kanadě (napiš jeho název). VII. Vydává se na více než dvojměsíční cestu Pacifikem. Míjí Havajské ostrovy, překračuje 180 rovnoběžku a dne přistává na jednom z ostrovů souostroví Palau. VIII. Další cesta ho vede přes Moluky na Jávu, ze které odplouvá těžší o tuny vzácného koření ( ). IX. V červnu 1580 se dostává z vod Indického oceánu do Atlantiku. Míjí mys D…….. n…….. (doplň jeho název). X. Poslední zásoby doplňuje na pobřeží Sierra Leone ( ) a odtud míří okolo souostroví Azory zpět do rodné Anglie (Plymouth ).

7 Historický záznam cesty kolem světa Sira Francise Drakea

8 Doplňující úkoly Proč vyplul F. Drake na tuto zámořskou plavbu?
Dokážeš odhadnout jak dlouhá byla plavba F. Drakea: a) km, b) km, c) km Jak by šla tato cesta zkrátit v dnešní době?

9 Slepá mapa

10


Stáhnout ppt "Pracovní list – cesta kolem světa"

Podobné prezentace


Reklamy Google