Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VODA NA ZEMI Hydrosféra – vodní obal země. 1)Skupenství vody: pevné, kapalné, plynné 2)Zásoby vody na Zemi: -slaná voda (salinita je v průměru 35 g/l.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VODA NA ZEMI Hydrosféra – vodní obal země. 1)Skupenství vody: pevné, kapalné, plynné 2)Zásoby vody na Zemi: -slaná voda (salinita je v průměru 35 g/l."— Transkript prezentace:

1 VODA NA ZEMI Hydrosféra – vodní obal země

2 1)Skupenství vody: pevné, kapalné, plynné 2)Zásoby vody na Zemi: -slaná voda (salinita je v průměru 35 g/l vody) -sladká voda CHARAKTERISTIKA H 2 O A. B. C.

3 ROZLOŽENÍ VODY NA ZEMI ledovce Podzemní voda sladká

4 OBĚH VODY NA ZEMI Velký oběh (oceány x pevnina) Malý oběh (pevnina x pevnina)

5

6 VODNÍ CYKLUS

7 SVĚTOVÝ OCEÁN pokrývá 71% celkového povrchu planety dělí se na Tichý, Atlantský, Severní ledový, Indický, hranice jsou pomyslné video: obří vlny,obří vlny

8 ČÁSTI OCEÁNU MOŘE – menší části oceánů –vnitřní moře – obklopená souší spojená průlivy (Středozemní moře) – okrajové moře – přechází volně do oceánu (Severní moře) břežní čára – místo styku vody a pevniny pobřeží – pruh území podél břežní čáry (členité) záliv – moře, oceán proniká hluboko do pevniny (Perský záliv) poloostrov – výběžek pevniny do oceánu obklopené ze tří stran vodou (Florida) průliv – zúžené části oceánů mezi pevninou a ostrovem nebo mezi pevninami či ostrovy průplav – stavba lidí, na úzkém místě prokopána pevnina, aby lodě neobeplouvaly celou pevninu Panamský průplavPanamský průplav, Suezský průplavSuezský průplav

9 OSTROVY ostrovy – části pevnin nad oceánem, ze všech stran obklopené mořem souostroví – skupina ostrovů OSTROVY – pevninské = kdysi součástí pevnin (pevninská tektonika) – Madagaskar, Nová Guinea – sopečné = podmořské sopky dosáhnou hladiny – Havajské ostrovy – korálové = atoly = teplé moře, po vyhasnutí sopky, která vyčnívala nad hladinu, se na okrajích kužele usadí kolonie korálů, po propadnutí kužele zůstanou korály,na nich se vytvoří půda, vítr přinese semínka, korálové útesykorálové útesy,animace - vznik atolu, kde jsou atolyanimace - vznik atolukde jsou atoly

10 ATOL

11 DOPLŇTE ČÁSTI MOŘÍ OCEÁNŮ Ostrov, souostroví, záliv, moře okrajové, moře vnitřní, oceán, šíje, průplav, průliv, poloostrov.

12 ČÁSTI MOŘÍ A OCEÁNŮ - ŘEŠENÍ Jde o zjednodušený nákres Asie. Pokuste se vyhledat v mapě Asie geografické názvy jednotlivých částí.

13 VLASTNOSTI MOŘSKÉ VODY Obsahuje rozpuštěné soli = salinita (průměrná salinita je 35 promile). Od rovníku k pólům se teplota mořské vody snižuje. Díky tomu, že je mořská voda slaná Nemůžeme ji pít Nemůžeme s ní zalévat


Stáhnout ppt "VODA NA ZEMI Hydrosféra – vodní obal země. 1)Skupenství vody: pevné, kapalné, plynné 2)Zásoby vody na Zemi: -slaná voda (salinita je v průměru 35 g/l."

Podobné prezentace


Reklamy Google