Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Martin Krčmař. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Martin Krčmař. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Martin Krčmař. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0879. červen 2013VY_32_INOVACE_AGJ_140212 VAZBA THERE IS, THERE ARE

2 there is/there are Číslo jednotné There is a computer in our classroom. There isn´t a coffee machine in here. Is there a coffee machine in our school? Yes, there is. No, there isn´t. Číslo množné There are some students in this classroom. There aren´t any animals in this school. Are there any posters on the wall? Yes, there are. No, there aren´t.

3 Použití Vazbu there is/there are používáme, když o něčem poprvé říkáme, že to někde je (ve smyslu existuje, je to k mání apod.). Příklady: There is a swimming pool in my town. It is in the centre. There are some books on the table. They are mine. There isn´t a castle in my town. There aren´t any eggs in the fridge.

4 Vyzkoušejte si. Doplňte věty pomocí výrazů There´s nebo There are: There´s a fridge in the kitchen. 1) ….….. three glasses in the cupboard. 2) ………a clock in the hall. 3) ………a lot of chairs in the classroom. 4) ………a car in the garage. 5) ……...some pictures on the wall. 6) ……...a desk in the study.

5 Doplňte věty pomocí výrazů There´s nebo There are: There´s a fridge in the kitchen. 1) There are three glasses in the cupboard. 2) There´s a clock in the hall. 3) There´s a lot of chairs in the classroom. 4) There´s a car in the garage. 5) There are some pictures on the wall. 6) There´s a desk in the study. Řešení

6 Tabulka Vazbu there is/there are používáme, když o něčem poprvé říkáme, že to někde je, ve smyslu existuje, je to k mání apod. Vazbu there is/there are často používáme s výrazy a/an, some, any. 1)a/an: Používáme před podstatnými jmény v jednotném čísle. 2)some a any:Používáme s nepočitatelnými podstatnými jmény a v množném čísle podstatných jmen. some = nějaké, neurčité množství;používáme v kladné větě. any = žádné (zápor), nějaké (otázka);používáme v záporných větách a otázkách. At a hotel: Číslo jednotnéČíslo množné +There´s a piano in the hall.There are some glasses on the table. -There isn´t a fridge in our room.There aren´t any paintings in our room. ?Is there a shower in your room?Are there any plants?

7 Vyzkoušejte si. Napište kladné, záporné nebo tázací věty s vazbou there is/there are a s výrazy a/an, some, any. +trees/gardenThere are some trees in the garden. 1) +table/kitchen 2) ?radio/living room 3) –plants/bathroom 4) ?cupboards/kitchen 5) –window/cellar 6) +bookshelves/study

8 Řešení Napište kladné, záporné nebo tázací věty s vazbou there is/there are a s výrazy a/an, some, any. +trees/gardenThere are some trees in the garden. 1) +table/kitchenThere is a table in the kitchen. 2) ?radio/living room Is there a radio in the living room? 3) –plants/bathroomThere aren´t any plants in the bathroom. 4) ?cupboards/kitchenAre there any cupboards in the kitchen. 5) –window/cellarThere isn´t a window in the cellar. 6) +bookshelves/studyThere are some bookshelves in the study.

9 Ptejte se a odpovídejte. Doplňte otázky výrazy Is there …? nebo Are there …? a nezapomeňte také vhodně doplnit a/an, some, any. Ptejte se navzájem na to, co máte či nemáte doma v lednici. Pak vyberte pravdivou odpověď: hamI 1)How much milkIYour answers: eggsIYes, there is. 1)How many yoghurtsINo, there isn´t. 2)How many bottle of wineIYes, there are. 3)How much CokeI in the fridge?No, there aren´t. 4)How much mineral waterI 5)How much beerI 6)How many sausagesI 7)How much fruit juice I 8)Egg ice-creamI Např.: Is there a banana in your fridge? → Yes, there is. Are there any eggs in your fridge? → No, there aren´t.

10 Horizons 1. Oxford: Oxford University Press, 2005. ISBN 978 0 19 438876 4. MURPHY, Raymond. Essential Grammar in Use. London: Cambridge University Press, 2001. ISBN 3125336058 9783125336056. POUŽITÁ LITERATURA

11 obr.1: MURPHY, Raymond. Essential Grammar in Use. London: Cambridge University Press, 2001. ISBN 3125336058 9783125336056. CITACE ZDROJŮ


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Martin Krčmař. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google