Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Countable and Uncountable Nouns, some, any, a/ an

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Countable and Uncountable Nouns, some, any, a/ an"— Transkript prezentace:

1 Countable and Uncountable Nouns, some, any, a/ an
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu ISSN:  Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedogických pracovníků (NÚV).

2 Počitatelná a nepočitatelná podstatná jména
Počitatelná podstatná jména (countable) můžeme počítat, lze u nich určit počet kusů. U nepočitatelných podstatných jmen (uncountable) nelze určit počet kusů, nelze je dát do množného čísla. Nepočitatelná podstatná jména jsou: - látky (milk, water, toothpaste...), - abstraktní věci, myšlenky a nápady (knowledge, love, happiness ...)

3 Počitatelná a nepočitatelná podstatná jména
Pozor! Tato podstatná jména jsou také nepočitatelná: homework, knowledge, information, news, advice, furniture (nábytek), luggage (zavazadlo), traffic, scenery, pollution, bread, money, hair .... Ve slovníku nalezneme u podstatných jmen zkratky C/U.

4 Jak počítat nepočitatelná podstatná jména?
Při počítání nepočitatelných podstatných jmen používáme jednotky: milk – a bottle/ a litre/ a glass of milk advice – a piece/ a bit of advice homework – a piece of homework Example: dva domácí úkoly - two pieces of homework

5 ?

6 some - nějaký/nějaká/nějací
Some se používá v kladných větách nebo v otázkách, pokud něco nabízíme a očekáváme kladnou odpověď. I would like some apples. Would you like some tea? Po some následuje buď podstatné jméno počitatelné v množném čísle nebo nepočitatelné podstatné jméno.

7 any - nějaký/žádný/jakýkoliv
Any se používá v záporných větách (žádný), v otázkách (nějaký) nebo v kladné věte (v té se any překládá jako jakýkoliv). I don´t want any money. Do you have any new books? I´ll have any meat. Po any následuje podstatné jméno počitatelné v množném čísle, nebo nepočitatelné postatné jméno.

8 Nepřekládejte slovo nějaký atd. jen slovem some nebo any!
a/an - nějaký/žádný Před podstatným jménem v jednotném čísle, pro vyjádření nějaký/nějaká..., stává neurčitý člen. Nepřekládejte slovo nějaký atd. jen slovem some nebo any! Na ulici je nějaké auto - There is a car in the street. Na ulici jsou nějaká auta. - There are some cars in the street.

9 ?

10 Countable or uncountable?
I don't like milk. There isn't any salt. There were a lot of people. His children never attend the church. Policemen were organizing road traffic. His knowledge of the subject was great. The bread my mother prepares is delicious. The exercises in your textbooks are interesting. The region boasts some of the most beautiful countryside in the state.

11 Match it: a packet of, a piece of, a bowl of, a slice of, a bottle of, a lump of, a tank of, a cup of, a pint of, a can of, a box of, a tube of jewellery/ salad/ wine/ tea/ cheese/ butter/ petrol/ coke/ toothpaste/ cereal/ beer/ sugar

12 Solution: a packet of butter a piece of jeweller a bowl of salad
a slice of cheese a bottle of wine a lump of sugar a tank of petrol a cup of tea a pint of beer a can of coke a box of cereal a tube of toothpaste


Stáhnout ppt "Countable and Uncountable Nouns, some, any, a/ an"

Podobné prezentace


Reklamy Google