Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POČITATELNOST PODSTATNÝCH JMEN Poznámka: značka * za slovem znamená pokračování kliknutím, zbytek je načasován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POČITATELNOST PODSTATNÝCH JMEN Poznámka: značka * za slovem znamená pokračování kliknutím, zbytek je načasován."— Transkript prezentace:

1 POČITATELNOST PODSTATNÝCH JMEN Poznámka: značka * za slovem znamená pokračování kliknutím, zbytek je načasován

2 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0808 Označení materiálu VY_32_INOVACE_10_17 ŠablonaIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast Anglická gramatika Škola Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola, Liberec 1, Masarykova 3, příspěvková organizace Autor Ing. Ivo REJC Téma hodiny Podst.jména počitatelná a nepočitatelná Předmět, ročník ANJ, 1. ročník středních škol, popř. opakování 3.-4.roč. SŠ Anotace Žáci si zopakují základy počitatelných a nepočitatelných podstatných jmen

3 jednotné číslo se členem „ a, an “ množné číslo látková abstraktní další (music, electricity, money, accomodation) jednotné číslo bez „a, an“ Podstatná jména* Počitatelná* Nepočitatelná* množné číslo množné číslo* Příklady* Počítáme je na kusy A sandwich, a chair, a flower, a car, a pen paper, metal, gold, blood, sand, information, trouble, knowledge, fear

4 Udání množství* 1 kus – a house, a tree, a class Více kusů …….. množné číslo objem …..a liter of milk váha …….a kilo of salami délka ……a meter of wood kus ……….a piece of cake, a tube of toothpaste, a cup of coffee* Mnoho, hodně* We took many pictures yesterday. He knows many books. MANY* She didn´t much shopping. I haven´t got much space to live. MUCH* FEW Málo* LITTLE* We answered only few questions They are saving only little money.

5 Otázka „ kolik ?“* How much milk do you need? How much ( money ) do you earn there?* How many bottles of milk will you buy? How many people are there? some = nějaký, několik some = nějaký, něco (mléka)* Poznámka č.1 Některá podstatná jména se mohou vyskytovat jako počitatelná i nepočitatelná – s posunutým /jiným významem I bought a paper to read. (a newspaper) I need some paper. (material)

6 Poznámka č.3 Výazy „few“ a „little“ mají v případě kladného významu člen „a“ We have a few friends. (málo, ale dostatečný počet) There is a little cheese in the fridge. Poznámka č.2 Některé pojmy lze vyjádřit v různých kategoriích různými výrazy. I´m looking for a job. I´m looking for work. What a beautiful view! What beautiful scenery! It´s a nice day today. It´s nice weather today. We had a lot of bags and cases. We had a lot of luggage.

7 Ing. Ivo REJC 10.1.2014


Stáhnout ppt "POČITATELNOST PODSTATNÝCH JMEN Poznámka: značka * za slovem znamená pokračování kliknutím, zbytek je načasován."

Podobné prezentace


Reklamy Google