Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příprava roztoku kyseliny v benzínu poměru 1:2000. Určení počtu kapek v 1 cm 3 roztoku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příprava roztoku kyseliny v benzínu poměru 1:2000. Určení počtu kapek v 1 cm 3 roztoku."— Transkript prezentace:

1

2

3 Příprava roztoku kyseliny v benzínu poměru 1:2000. Určení počtu kapek v 1 cm 3 roztoku.

4

5 Dětský zásyp na hladině vody. Vytvoření monomolekulární vrstvy kyseliny olejové na vodní hladině.

6

7 Kyselina olejová o látkovém množství 1 mol má molární hmotnost Její molární hmotnost je Hustota kyseliny olejové je

8 Kyselina olejová o látkovém množství 1 mol obsahuje N= N A molekul, takže na jednu molekulu ( zanedbáme-li mezery)připadá objem: Předpokládáme kulový objem ( pouze předpoklad) o průměru D a objemu : Pak průměr D vypočítáme:

9 Molekula kyseliny olejové má ve skutečnosti protáhlý tvar. http://www.worldofmolecules.com/foods/oleic.gif

10 Výpočet objemu jedné kapky v 1 cm 3 roztoku: Objem válce: Výška válce h je hledaný průměr molekuly kyseliny olejové : Při výpočtu nezapomeň na ředění roztoku v poměru 1:2000

11 Určete počet molekul, které vytvořily při daném pokusu tenkou monomolekulární vrstvu kyseliny olejové. Jak dlouhá by byla řada, která vznikla těsným seřazením všech molekul uvažované vrstvy? Určete průměr kulové vrstvy, kterou vy utvořila na povrchu vody kapka čisté kyseliny olejové se stejným objemem, jako kapka roztoku v laboratorní práci.

12 Šablonu protokolu této laboratorní práce najdete na www.gssmikulov.czwww.gssmikulov.cz MOODLE : fyzika / sexta Uveďte ukázkové výpočty. Odpovězte na doplňkové úkoly. Svůj výsledek porovnejte s teoreticky vypočítanou hodnotou a zdůvodněte výsledek vašeho měření.

13  BARTUŠKA, Karel a Emanuel SVOBODA. KOLEKTIV. Fyzika pro gymnázia: Molekulová fyzika a termika. 3. vyd. Praha: Prometheus, 1996. Učebnice pro střední školy. ISBN 80-7196-05-7.  MIKULČÁK, Dr. Jiří. A KOLEKTIV. Matematické, fyzikální a chemické tabulky: pro střední školy. 10.vyd. Praha: Svoboda, n.p., 1980. Učebnice pro střední školy.  SVOBODA, Emanuel. KOLEKTIV. Přehled středoškolské fyziky. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladetelství, 1991. Kostka 43. ISBN 80-04-22435-0.  http://www.worldofmolecules.com/foods/oleic.gif http://www.worldofmolecules.com/foods/oleic.gif  Fotografie Ing. Alena Baťková


Stáhnout ppt "Příprava roztoku kyseliny v benzínu poměru 1:2000. Určení počtu kapek v 1 cm 3 roztoku."

Podobné prezentace


Reklamy Google