Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Igor Dostal. Základní pojmy Charakteristika podnebí ČR Teplota a srážky Podnebné oblasti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Igor Dostal. Základní pojmy Charakteristika podnebí ČR Teplota a srážky Podnebné oblasti."— Transkript prezentace:

1 Igor Dostal

2 Základní pojmy Charakteristika podnebí ČR Teplota a srážky Podnebné oblasti

3 Jaký je rozdíl mezi počasím a podnebím? Jak se nazývají vědní disciplíny, které se zabývají počasím resp. klimatem? Co znamená pojem tzv. letní den? Co to znamená, když nastane teplotní inverze? Jaké počasí s sebou obvykle přináší cyklona? Vysvětlete termín teplotní gradient. Poradíte si?

4 mírný pás severní polokoule – střídání čtyř ročních období přechodné klima mezi západoevropským oceánským a východoevropským kontinentálním podnebím Jaký je základní rozdíl mezi oceánským a kontinentálním podnebím? Jaké proudění převládá na území našeho státu? Co má v ČR vůbec nejvýraznější vliv na podnebí? minimální podnebné rozdíly mezi západem a východem ČR počasí u nás je velmi proměnlivé a nestálé

5 velký vliv na rozložení teplot v ČR má především nadmořská výška a členitost reliéfu nejteplejším měsícem v ČR je … nejchladnějším měsícem v ČR je … průměrné teploty vzduchu se pohybují od 0,2 °C (Krkonoše – vrchol Sněžky) až do 9,5 °C (Dolnomoravský úval – Hodonínsko) Pokuste se vyhledat v atlase ČR či na internetu, kde a kdy byla na území ČR naměřena vůbec nejvyšší a nejnižší teplota vzduchu. O jaké hodnoty se jednalo? Umíte vlastně určit průměrnou denní teplotu vzduchu?

6 Určení průměrné denní teploty vzduchu Jenda dostal od pana učitele za úkol určit průměrnou teplotu vzduchu následujícího dne v místě svého bydliště. Řešení: Čas měřeníTeplota vzduchu (°C) 7:00 8 14:0022 21:0013 Jendova průměrná denní teplota tak činila 14 °C.

7 velký vliv na rozložení srážek v ČR má především nadmořská výška a také poloha místa vůči horským překážkám (návětří/závětří) nejméně srážek připadá na Podkrušnohoří – Žatecko, Lounsko (přes 400 mm) – jde o tzv. srážkový stín, naopak nejvíce srážek mají naše vysoká pohraniční pohoří – Krkonoše, Jizerské hory či Moravskoslezské Beskydy (kolem 1 500 mm) Pokuste se vyhledat v atlase ČR či na internetu, kde a kdy bylo na území ČR naměřeno absolutní maximum srážek za 24 hodin. O jakou hodnotu se jednalo? nejvíce srážek spadne v letních měsících (40 % celoročního množství) v podobě sněhu spadne v nížinách asi 25 %, v horách až 50 % srážek

8 V ČR vyčleňujeme podnebné oblasti: 1. teplé 2. mírně teplé 3. chladné Na základě čeho vlastně tyto klimatické oblasti vymezujeme?

9 S pomocí atlasu ČR se pokuste o stručnou charakteristiku. Teplá podnebná oblast Mírně teplá podnebná oblast Chladná podnebná oblast

10 K danému místu v ČR doplňte s pomocí atlasu ČR odpovídající podnebnou oblast. Oblast (místo) v ČRPodnebná oblast Chřiby Olomouc Česká tabule Šluknovský výběžek Pardubicko Bílé Karpaty Ostravská pánev Ještěd dolní Poohří NP Šumava

11 KAŠPAROVSKÝ, Karel. Zeměpis II. v kostce: pro střední školy : [regionální geografie]. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008, 184 s. Maturita v kostce. ISBN 978-802-5305-850. HOLEČEK, Milan. Česká republika: zeměpis pro 8. a 9. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. 4., upravené vyd. Praha: Fortuna, 2005, 103 s. ISBN 80-716-8930-0 ŠÁRA..]., [odpovědní red.: Pavel..]. Školní atlas Česká Republika a Evropa. Vizovice: SHOCart, 2005. ISBN 978-807-2242-474. Česká republika: sešitový atlas pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Praha: Kartografie Praha, 2006, 32 s. ISBN 80- 701-1870-9. Použity kliparty z MS PowerPoint.


Stáhnout ppt "Igor Dostal. Základní pojmy Charakteristika podnebí ČR Teplota a srážky Podnebné oblasti."

Podobné prezentace


Reklamy Google