Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bezpečnost počítače – viry a antivirové programy www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bezpečnost počítače – viry a antivirové programy www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název."— Transkript prezentace:

1 Bezpečnost počítače – viry a antivirové programy www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMBezpečnost počítače – viry a antivirové programy Označení DUMVY_32_INOVACE_17_2_08 AutorIng. Miroslava Smržová Datum10.02.2012 Vzdělávací oblastInformatika a informační a komunikační technologie Vzdělávací oborInformatika Tematický okruhDigitální technologie – Počítačové sítě a Internet Ročník7. ročník ZŠ

2 SPRÁVNĚ

3 ŠPATNĚ

4 Počítačový virus je to program, který se umí sám vložit do jiného programu a s ním se šířit tak, že vytváří kopie sebe sama množí se a šíří bez vědomí uživatele a provádí nežádoucí operace – obtěžuje nebo přímo ničí (mate uživatele, způsobuje nefunkčnost programů, maže data nebo celé disky) dokáže se přenést pouze tak, že někdo přenese celého hostitele – soubor ve kterém je vložený, do jiného počítače (například na flash disku, CD, DVD, přes Internet)

5 Jak se viry šíří pomocí spustitelných souborů (*.exe) pomocí dokumentů, které obsahují makra pomocí elektronické pošty jako příloha (stačí ji otevřít a virus se aktivuje) přes www stránky, které obsahují aktivní obsah (skripty) systémové oblasti disku (bootsektor)

6 Projevy virů obtěžující – nesmyslná hlášení na obrazovce, záměny kláves (něco jiného uživatel píše a něco jiného se objevuje na monitoru), otevírání CD mechaniky, „rozsypání“ toho co je na monitoru, atd. destrukční – likvidují data – celé soubory nebo jen jejich vybrané části, atd. ostatní – zpomalují činnost počítače, obsazují paměť atd.

7 Ochrana proti virům Antivirové programy – detekují a popřípadě odstraňují známé viry – využívají speciální metody vyhledávání virů – pro detekci používají virovou databázi, kterou musíme pravidelně aktualizovat – nejpoužívanější antivirové programy AVG AVAST NOD32

8 Jak se bránit virové nákaze Nutnost instalace antivirového programu a jeho pravidelná aktualizace (aktualizace virové databáze), využívání rezidentního štítu (antivir se spustí automaticky a testuje veškeré naše činnosti) Aktualizace operačního systému a ostatních programů (opravy chyb) Aktivní firewal (blokování nepoužívaných portů) pro zabezpečení nežádoucího přístupu do počítače Pozor při práci na internetu, obzvláště s přílohami e- mailu a staženými informacemi Pravidelné zálohování dat

9 OPAKOVÁNÍ

10 Počítačový vir se nemůže sám šířit, je nutné, aby ho uživatel sám aktivoval ano ne

11 Počítačový vir může způsobit ztrátu našich dat ano ne

12 Počítačový vir se často šíří pomocí souborů s příponou.exe ano ne

13 Proti virům neexistuje žádná účinná obrana ano ne

14 Antivirový program je nutné neustále aktualizovat, aby byl plně funkční ano ne

15 Zdroje 1.Počítačový virus - Wikipedie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8D%C3 %ADta%C4%8Dov%C3%BD_virus


Stáhnout ppt "Bezpečnost počítače – viry a antivirové programy www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google