Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Význam práva Petr Machala. je to soubor platných právních norem a právních pravidel Co vám vybaví, když se řekne právo?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Význam práva Petr Machala. je to soubor platných právních norem a právních pravidel Co vám vybaví, když se řekne právo?"— Transkript prezentace:

1 Význam práva Petr Machala

2 je to soubor platných právních norem a právních pravidel Co vám vybaví, když se řekne právo?

3 Znaky práva: a)mocenskost (možnost příkazy dávat a zároveň vynucovat jejich splnění) b)normativnost (právo je systém příkazů) c)regulativnost (snaha o uspořádání vztahů ve společnosti) d)účel (koho, nebo co právo chrání)

4 a)vnitrostátní právo b)mezinárodní právo Můžeme právo nějak dělit?

5 a)právo hmotné (stanoví práva a povinnosti) b)právo procesní (regulují postup státních orgánů)

6 a)právo veřejné (předpisy vydané v zájmu celé společnosti) b)právo soukromé (chrání zájmy jednotlivců)

7 zákon je obecně závazný právní předpis přijatý zákonodárným sborem vláda, poslanci, skupina poslanců, senát jako celek a zastupitelstvo kraje Co jsou to zákony, kde a jak vznikají? Víte, kdo navrhuje zákony?

8 k projednávání zákonů stačí 1/3 přítomných poslanců tzn. 67 poslanců z 200 pokud hlasuje pro zákon 34 poslanců - zákon projde Kolik poslanců je třeba k projednání zákonů?

9 projednávání zákonů probíhá ve třech čteních 1. čtení: přečte se návrh, rozhodne se, který výbor se jím bude zabývat 2. čtení: k návrhu se může vyjadřovat kdokoliv v poslanecké sněmovně 3. čtení: ANO/NE Jak to probíhá dál?

10 → senát → prezident pokud VETO → poslanecká sněmovna pro přijetí musí být nadpoloviční většina přítomných poslanců při plném počtu je třeba 101 hlasů A co potom? Kolik to je, když je ve sněmovně 200 poslanců?

11 VETO

12 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Význam práva Petr Machala. je to soubor platných právních norem a právních pravidel Co vám vybaví, když se řekne právo?"

Podobné prezentace


Reklamy Google