Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Monikou Novotnou GOTIKA Malířství, sochařství

2 GOTIKA Malí ř ství, socha ř ství

3 Sochařství Většinou vázáno na architekturu Existuje i volná plastika Rysy: -posun k realismu -pohybově strnulé -draperie neživá -„esovité“ prohnutí páteře (kontrapost) -ve tváři snaha o postižení duševního stavu Náměty: -madony -piety Sochy vázané na architekturu

4 Gotika/%C5%A0ternbersk%C3%A1%20madona.jpg Šternberská madona Pieta Vysvětli rozdíl mezi madonou a pietou. Panna Marie jako matka s dítětem v náručí Panna Marie s mrtvým, s kříže sňatým Ježíšem na klíně

5 Malířství Snaha o postižení reality. Druhy maleb: -fresky -desková malba -knižní malba (iluminace) Hlavní představitelé: Giotto Mistr Theodorik (kaple sv.Kříže na Karlštejně) Mistr třeboňský Mistr litoměřický berka.jpg Mistr vyšebrodského oltáře Co je to freska? Co je desková malba? Malba do vlhké omítky. Malba na dřevěných deskách.

6 Mistr Theodorik –sv.Jeroným Mistr třeboňského oltáře – - Roudnická madona

7 Klanění tří králů Scéna ze života sv.Františka z Assisi Dílo italského malířé Giotta

8 Pasionál abatyše Kunhuty Velislavova bible Iluminace

9 Prokop, V. – Kapitoly z dějin výtvarného umění, Sokolov 2004 Baleka, J. – Výtvarné umění, výkladový slovník, ACADEMIA 2002 Použitá literatura a zdroje:


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google