Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování - trávicí soustava 1)Jaké typy zubů rozlišujeme v jedné čelisti dospělého člověka a v jakém počtu? 2)Kolik zubů celkem má mléčný chrup? 3)Na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování - trávicí soustava 1)Jaké typy zubů rozlišujeme v jedné čelisti dospělého člověka a v jakém počtu? 2)Kolik zubů celkem má mléčný chrup? 3)Na."— Transkript prezentace:

1

2 Opakování - trávicí soustava 1)Jaké typy zubů rozlišujeme v jedné čelisti dospělého člověka a v jakém počtu? 2)Kolik zubů celkem má mléčný chrup? 3)Na jaké základní části je zub rozdělen? 4)Jaké funkce mají sliny? 5)Jaké funkce má jazyk? 6)K čemu slouží pepsin? 7)Jak se nazývá část žaludku, na kterou navazuje tenké střevo? 8)Co je hlavní funkcí tenkého střeva? 9)Jak se nazývá posun tráveniny ve střevech? 10)Co je to apendix a k čemu slouží?

3 11)Jaká je hlavní funkce tlustého střeva? 12)Co je to střevní mikroflóra a k čemu slouží? 13)Jakou funkci mají játra? 14)K čemu slouží žluč? 15)Co produkuje slinivka břišní? Popiš obrázek.

4 Otázky a odpovědi 1)Jaké typy zubů rozlišujeme v jedné čelisti a v jakém počtu? - řezáky (4), špičáky (2), třenové (4), stoličky (6) 2)Kolik zubů celkem má mléčný chrup? - 20 3)Na jaké základní části je zub rozdělen? - korunka, krček, kořen 4)Jaké funkce mají sliny? - štěpí škrob (ptyalin), usnadňují polykání (mucin), dezinfikují 5)Jaké funkce má jazyk? - mělnění a posun potravy, řeč 6)K čemu slouží pepsin? - k štěpení bílkovin 7)Jak se nazývá část žaludku, na kterou navazuje tenké střevo? - vrátník 8)Co je hlavní funkcí tenkého střeva? - vstřebávání živin 9)Jak se nazývá posun tráveniny ve střevech? - peristaltický pohyb 10)Co je to apendix a k čemu slouží? - červovitý přívěsek slepého střeva, lymfatická tkáň

5 11)Jaká je hlavní funkce tlustého střeva? - vstřebávání vody a zahušťování tráveniny 12)Co je to střevní mikroflóra a k čemu slouží? - mikroorganismy žijící ve střevech, které štěpí rostlinnou vlákninu, tvoří vitaminy K, B 12, zamezují přemnožení patogenních bakterií 13)Jakou funkci mají játra? - detoxikují organismus, produkují žluč 14)K čemu slouží žluč? - k trávení tuků 15)Co produkuje slinivka břišní? - pankreatickou šťávu (enzymy štěpící cukry, tuky a bílkoviny, např. lipáza, amyláza, trypsin) - Langerhansovy ostrůvky produkují inzulin a glukagon a)játra b)dvanáctník c)slinivka břišní d)tenké střevo e)konečník Zdroj obrázku: http://img.blesk.cz/img/1/gallery/304546_zdravi- bricho-zaludek.jpg


Stáhnout ppt "Opakování - trávicí soustava 1)Jaké typy zubů rozlišujeme v jedné čelisti dospělého člověka a v jakém počtu? 2)Kolik zubů celkem má mléčný chrup? 3)Na."

Podobné prezentace


Reklamy Google