Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bezdomovectví David Švadlena.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bezdomovectví David Švadlena."— Transkript prezentace:

1 Bezdomovectví David Švadlena

2 Definice bezdomovců Termínem bezdomovec je označována osoba, nemající domov či možnost dlouhodobě využívat nějaké přístřeší. Termín Bezdomovectví pak označuje způsob života této osoby a existenci tohoto jevu.

3 Kde ?????? Bezdomovectví je nejvíc patrné v chudších a odlehlejších částech velkoměst a většinou je spolu s dalšími negativním faktory, doprovázeno sociální izolovaností a psychickým strádáním.

4 Příčiny bezdomovectví
Bezdomovci jsou problémem hlavně velkých měst, je to problém chudoby uvnitř bohatství. Mezi objektivní, nebo strukturální příčiny bezdomovectví řadíme nezaměstnanost, nebo nezaměstnatelnost, nekonkurenceschopnost na trhu práce, absence finančně dostupného bydlení. Subjektivními, vnitřními příčinami mohou být např. domácí násilí, psychiatrická diagnóza (často alkoholismus, toxikomanie, maniodepresivita, schizofrenie), nebo porucha chování (emoční labilita).

5 Typy bezdomovectví

6 1. Zjevné Mezi zjevné bezdomovce řadíme osoby, které okázale žijí mimo standardní hranice sociálních norem a návyků, jsou to lidé z nádraží a parků.

7 2. Skryté Mezi skryté bezdomovce řadíme lidi, kteří jako bezdomovci žijí, ale nejsme schopni to rozlišit „na první pohled“, to je valná většina lidí bez domova.

8 3. Potencionální Potencionální bezdomovci, jsou lidé, kterým bezdomovectví hrozí.

9 Město a jeho bezdomovci
Duševně nemocní bezdomovci se často z psychotické motivace vyhýbají místům, kde se jim nabízí pomoc. Objeví-li se po řadě let v léčebně, jsou v ČR uznáni plně invalidními, podle zákona jim však invalidní důchod nenáleží, protože nemají „odpracovaná léta“, nebyli ani hlášeni na úřadu práce, o začátku onemocnění není pro posudkové komise přesvědčivý doklad.

10 Zamyšlení Rozmach bezdomovectví patří k typickým rysům života v České republice v období kapitalistické restaurace. V Praze jich jsou tisíce, v celé republice desetitisíce. Pokud se o tom píše nebo mluví, děje se to většinou v duchu anglického hesla blame the victim , tj. svaluj vinu na oběť. : definice bezdomovectví [online] [cit ]. Dostupný z WWW: <

11 Pomoc bezdomovcům Mezi nejvýznamnější organizace pomáhající bezdomovcům v ČR patří: Naděje Armáda Spásy Charita Nový Prostor : bezdomovec [online] [cit ]. Dostupný z WWW: <


Stáhnout ppt "Bezdomovectví David Švadlena."

Podobné prezentace


Reklamy Google