Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karel Čapek – 1. část tvorby Vypracovala: Mgr. Monika Vlková SPŠ Uh. Brod OB21-VVP-HUM-CJL-MVLK-U-2-002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karel Čapek – 1. část tvorby Vypracovala: Mgr. Monika Vlková SPŠ Uh. Brod OB21-VVP-HUM-CJL-MVLK-U-2-002."— Transkript prezentace:

1 Karel Čapek – 1. část tvorby Vypracovala: Mgr. Monika Vlková SPŠ Uh. Brod OB21-VVP-HUM-CJL-MVLK-U-2-002

2 Karel Čapek Dramatické a románové utopie 1. část

3 Metoda volných asociací

4 Napište vše, co se vám vybaví při vyslovení jména Karel Čapek

5

6 Spisovatel a novinář Tvořil s bratrem Josefem Velký humanista 20. století Ostře vystupoval proti nebezpečí fašismu V dílech zachycoval fantastické vědecké objevy Poprvé použil slovo robot Psal romány, povídky, divadelní hry, cestopisy Přátelil se s T. G. Masarykem

7 Metoda volných asociací

8 Napište, jaká znáte Čapkova díla :

9 Literární díla R. U. R. Věc Makropulos Továrna na absolutno Krakatit Hovory s T. G. Masarykem Hordubal, Povětroň, Obyčejný život Válka s mloky Bílá nemoc Matka

10

11 Divadelní hra s prvky sci-fi a utopie R.U.R. = Rossum‘s Universal Robots = Rossumovi univerzální roboti Název je tedy zkatkou

12 Společnost R. U. R. vyrábí roboty, kteří se postupně stávají neodmyslitelnými pomocníky člověka. Lidé však přestávají pracovat úplně, dokonce používají roboty jako vojáky ve válkách. Roboti se vzbouří, dochází k vyvraždění lidstva, zůstává pouze starý vědec Alquist.

13 Roboti se však začínají opotřebovávat a po 20 letech přestávají fungovat. Tajemství „své výroby“ bohužel neznají. Alquist má toto tajemství znovu objevit.

14 V závěru se objevuje dvojice robotů: robot Primus a robotka Helena. Přišli do Alquistovy laboratoře a a byli určeni k vědeckým pitvám. Chovali se však nelogicky – když byl jeden vybrán k pitvě, druhý se nabídl místo něj. Alquist šťastně zpozoroval, že se mají rádi. Poslal je tedy pryč, aby znovu obnovili život láskou jako Adam a Eva.

15 Čapek dal světu nové slovo - robot Toto označení pro umělého pomocníka člověka se ujalo mezinárodně. Čapek vycházel ze starého českého slova robota = těžká práce. U zrodu slova stál i jeho bratr Josef Čapek.

16 Čapkův odkaz Autor se snaží varovat před negativními vlivy techniky na lidstvo. Odmítá radikální přetvoření světa. Zdůrazňuje odpovědnost lidí za vědecké a technické vynálezy. Vyzdvihuje práci člověka, odmítá její odstranění z lidské společnosti. Roboti měli nahradit pouze velmi těžkou práci, „dřinu“.

17 Zůstává tento Čapkův odkaz aktuální i dnes? Diskutujte, uveďte příklady.

18 Zdroje: Soukal a kol.: Literatura pro 3. ročník SOŠ, SPN Praha 2002 Panorama české literatury (Literární dějiny od počátků do současnosti), Rubico Olomouc 1994 www.centralbohemia.cz/data2/dep_5/OSO_006_Karel_Capek.jpg www.belkinova.estranky.cz/archiv/inahled/25.jpg www.czechreg.eu/user/images/karel-capek.jpg www.rozkvetlekonvalinky.estranky.cz/archiv/iobrazek/1531 ao-institut.cz/dopisov/obrazky/karel-capek.jpg /www.ceskapolitika.cz/Knihy/TGM2.jpg&imgrefur www.ceskaliteratura.cz/translat/apollin.jpg www.huptych.cz/images/galerie/64.jpg /www.huptych.cz/images/galerie/26.jpg www.huptych.cz/images/galerie/30.jpg www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php?detail=111 www.artbohemia.cz/img/capek-josef/700-karelcapek1.jpg http://www.youtube.com/watch?v=WJGOQeK21ts


Stáhnout ppt "Karel Čapek – 1. část tvorby Vypracovala: Mgr. Monika Vlková SPŠ Uh. Brod OB21-VVP-HUM-CJL-MVLK-U-2-002."

Podobné prezentace


Reklamy Google