Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TAJNÉ PÍSMO Provedení 2. varianty pokusu. Pomůcky a chemikálie růžový papír nastříhaný na menší čtverce či obdélníky růžový papír nastříhaný na menší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TAJNÉ PÍSMO Provedení 2. varianty pokusu. Pomůcky a chemikálie růžový papír nastříhaný na menší čtverce či obdélníky růžový papír nastříhaný na menší."— Transkript prezentace:

1 TAJNÉ PÍSMO Provedení 2. varianty pokusu

2 Pomůcky a chemikálie růžový papír nastříhaný na menší čtverce či obdélníky růžový papír nastříhaný na menší čtverce či obdélníky vatové tyčinky vatové tyčinky kahan, sirky kahan, sirky kádinka kádinka 5% roztok chloridu kobaltnatého hexahydrátu CoCl 2. 6H 2 O 5% roztok chloridu kobaltnatého hexahydrátu CoCl 2. 6H 2 O

3 Postup 1. Vatovou tyčinkou napíšeme na jednotlivé papírky vzkazy (případně horoskopy či osudy) roztokem CoCl 2. 2. Papírky necháme zaschnout tak, aby vzkaz nebyl vidět. 3. Po zaschnutí necháme jednoho nebo více žáků (spolužáků), aby si vytáhli svůj osud. 4. Písmo odtajníme zahříváním papírku nad plamenem kahanu. Postupujeme OPATRNĚ!!! 5. Objeví se modrý nápis.

4 Vysvětlení Roztok chloridu kobaltnatého má růžovou barvu. Vyskytují se v něm hydratované ionty Co 2+ (= jsou obklopeny vodou). Roztok chloridu kobaltnatého má růžovou barvu. Vyskytují se v něm hydratované ionty Co 2+ (= jsou obklopeny vodou). Při zahřívání dochází k odpařování vody a vzniká bezvodý chlorid kobaltnatý, který má tmavě modrou barvu. Při zahřívání dochází k odpařování vody a vzniká bezvodý chlorid kobaltnatý, který má tmavě modrou barvu.


Stáhnout ppt "TAJNÉ PÍSMO Provedení 2. varianty pokusu. Pomůcky a chemikálie růžový papír nastříhaný na menší čtverce či obdélníky růžový papír nastříhaný na menší."

Podobné prezentace


Reklamy Google