Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rychlost a šíření zvuku. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám chování zvuku při jeho nárazu na různé druhy překážek ● Zjistím kdy vzniká ozvěna ● Rozliším.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rychlost a šíření zvuku. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám chování zvuku při jeho nárazu na různé druhy překážek ● Zjistím kdy vzniká ozvěna ● Rozliším."— Transkript prezentace:

1 Rychlost a šíření zvuku

2 Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám chování zvuku při jeho nárazu na různé druhy překážek ● Zjistím kdy vzniká ozvěna ● Rozliším prostředí podle jejich schopnosti přenášet zvuk

3 ● Za normálních okolností (teplota 20 ºC, tlak 10 5 Pa) je rychlost šíření zvuku ve vzduchu 350 ● Ve studeném vzduchu (0 ºC) se šíří 330 ● Ve vodě se zvuk šíří rychlostí 1 500 Jakou rychlostí se šíří zvuk?

4 Kdy vzniká ozvěna? ● Protože je zvuk vlnění na rozhraní dvou prostředí se odráží. Jestliže je vzdálenost zdroje a našeho ucha minimálně 17 m, začne naše ucho vnímat odražený zvuk jako jiný oddělený zvuk. V tomto případě mluvíme o ozvěně (echu). Jestliže je vzdálenost menší, není naše ucho schopno rozlišit odražený zvuk dostatečně přesně. Tehdy mluvíme o dozvuku.

5 Jak zajistit kvalitní poslech hudby? ● Pro zajištění kvalitního poslechu hudby je nutno omezit odrážení zvuku o stěny např. použitím závěsů, nábytku, květin atp.


Stáhnout ppt "Rychlost a šíření zvuku. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám chování zvuku při jeho nárazu na různé druhy překážek ● Zjistím kdy vzniká ozvěna ● Rozliším."

Podobné prezentace


Reklamy Google