Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tón, jeho výška a barva. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám souvislost mezi frekvencí tónu a jeho vnímání našim uchem ● Pochopím důvody rozdílného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tón, jeho výška a barva. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám souvislost mezi frekvencí tónu a jeho vnímání našim uchem ● Pochopím důvody rozdílného."— Transkript prezentace:

1 Tón, jeho výška a barva

2 Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám souvislost mezi frekvencí tónu a jeho vnímání našim uchem ● Pochopím důvody rozdílného zvuku stejného tónu u jednotlivých nástrojů ● Poznám maximální bezpečnou hlasitost zvukového zdroje.

3 Vnímá člověk všechny zvuky? ● Každý člověk vnímá zvuky jinak. Obecně lze říci, že člověk vnímá zvuky od 16 do 20 000 Hz.

4 Kdy vzniká tón? ● Tón vzniká pravidelným kmitáním těles. Tón „komorní a“ má frekvenci 440 Hz, zvuk píšťaly má frekvenci 10 000 Hz.

5 Proč zní stejný tón na různých nástrojích různě? ● Rozdílné vnímání tónu různých nástrojů je způsobenou barvou tónu, která je pro každý nástroj různá. Každý nástroj tedy vytváří jiné složení zvuku (k základní frekvenci přidává jinou vyšší harmonickou frekvenci), člověk pak vnímá „stejný tón“ na různých nástrojích různě.


Stáhnout ppt "Tón, jeho výška a barva. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám souvislost mezi frekvencí tónu a jeho vnímání našim uchem ● Pochopím důvody rozdílného."

Podobné prezentace


Reklamy Google