Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KYSLÍK. Autor: Mgr. Magdaléna Čížková Anotace : Prezentace shrnuje učivo o kyslíku pro žáky 8. třídy. Materiál lze použít v přímé výuce, pro opakování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KYSLÍK. Autor: Mgr. Magdaléna Čížková Anotace : Prezentace shrnuje učivo o kyslíku pro žáky 8. třídy. Materiál lze použít v přímé výuce, pro opakování."— Transkript prezentace:

1 KYSLÍK

2 Autor: Mgr. Magdaléna Čížková

3 Anotace : Prezentace shrnuje učivo o kyslíku pro žáky 8. třídy. Materiál lze použít v přímé výuce, pro opakování učiva a k procvičení. Autor : Mgr. Magdaléna Čížková Jazyk: Čeština Datum vytvoření: listopad 2011 Očekávaný výstup: Žák zná základní informace o kyslíku. Ví, co je ozon, ozonová díra a co jí způsobuje. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: kyslík, ozon, ozonová díra Druh učebního materiálu: prezentace Druh interaktivity : Doplňování textu Cílová skupina Žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání - druhý stupeň Typická věková skupina: 13 - 15 let

4 KYSLÍK -nejrozšířenější prvek na Zemi -tvoří dvou a tříatomové molekuly O 2 a O 3 - je vysoce reaktivní, slučuje se s jinými prvky a tvoří oxidy

5 VÝSKYT KYSLÍKU -Vázaný v mnoha sloučeninách -zemská kůra 46% -vzduch 21% -lidské tělo 62% -voda 88%

6 VÝROBA A VYUŽITÍ KYSLÍKU -vyrábí se destilací zkapalněného vzduchu -plynný kyslík se používá ke svařování spolu s acetylenem a k podpoře dýchání -kapalný kyslík se používá jako složka paliva do raketových motorů

7 OZON O 3 -tříatomová molekula kyslíku -vzniká účinkem ultrafialového záření nebo bleskem na molekulu kyslíku O 2 -je součástí stratosféry (25 – 30 km nad Zemí) -chrání život na Zemi před UV zářením -je jedovatý -používá se k desinfekci pitné vody (ozonizace)

8 OZONOVÁ DÍRA -úbytek ozonu ve stratosféře -k úbytku dochází působením freonů (látky, které obsahují F a Cl) -největší ozonová díra je mezi Antarktidou a Austrálií

9 DOPLŇ VĚTY Nejrozšířenějším prvkem na Zemi je. Slučováním kyslíku s jinými prvky vznikají. Tříatomová molekula kyslíku se nazývá. Úbytek ozonu ve stratosféře způsobují látky, které se nazývají. Úbytek ozonu ve stratosféře se nazývá.

10 DOPLŇ VĚTY Nejrozšířenějším prvkem na Zemi je kyslík. Slučováním kyslíku s jinými prvky vznikají oxidy. Tříatomová molekula kyslíku se nazývá ozon. Úbytek ozonu ve stratosféře způsobují látky, které se nazývají freony. Úbytek ozonu ve stratosféře se nazývá ozonová díra.

11 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Magdaléna Čížková


Stáhnout ppt "KYSLÍK. Autor: Mgr. Magdaléna Čížková Anotace : Prezentace shrnuje učivo o kyslíku pro žáky 8. třídy. Materiál lze použít v přímé výuce, pro opakování."

Podobné prezentace


Reklamy Google