Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Průmysl České republiky Strojírenský Spotřební: textilní, oděvní, obuvnický, dřevozpracující, sklářský, keramický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Průmysl České republiky Strojírenský Spotřební: textilní, oděvní, obuvnický, dřevozpracující, sklářský, keramický."— Transkript prezentace:

1 Průmysl České republiky Strojírenský Spotřební: textilní, oděvní, obuvnický, dřevozpracující, sklářský, keramický

2 Strojírenský průmysl strojírenství bylo již před druhou světovou válkou nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím Československa zahrnuje velké množství oborů v různě velkých závodech Všechna velká strojírenská střediska leží na dopravních tepnách, která umožňují přemísťování materiálů, výrobků a dojíždění lidí do zaměstnání. mnohdy se uplatňuje dlouhá výrobní tradice výrazně ovlivňuje hospodářský význam dané oblasti Strojírenská výroba je v ČR nejvíce soustředěna ve středních Čechách a v Praze, v Brně a okolí, v oblasti Ostravy a na střední Moravě mezi Přerovem, Olomoucí, Vsetínem a Zlínem. K dalším střediskům strojírenství patří Mladá Boleslav, Plzeň a okolí, Pardubice, Hradec Králové a v severních Čechách Liberec a Jablonec nad Nisou.

3 Největší podíl na celkové strojírenské výrobě mají obory: dopravní strojírenství výroba strojů a zařízení pro průmysl elektrotechnika a elektronika Dopravní strojírenství má dlouholetou tradici. Elektrické lokomotivy se vyrábí v Plzni (Škoda), motorové v Praze (ČKD = Českomoravská Kolben Daněk) a vagóny ve Studénce a v Ostravě (ČKD Vagónka). Naše největší automobilka je v Mladé Boleslavi (Škoda Auto), zaznamenala vstup zahraničního kapitálu Volkswagen. Nákladní automobily se vyrábí v Kopřivnici (Tatra), Liberci a Mnichově Hradišti (Škoda Liaz) a Praze (Daewoo Avia). Autobusy se montují ve Vysokém Mýtě (Karosa), tramvaje a metro v Praze, Trolejbusy v Ostrově nad Ohří, motocykly v Divišově (Jawa), letadla v Praze (Aero Letňany), Vodochodech (Aero) a Kunovicích (Let). Velké loděnice jsou v Praze, Mělníku a Děčíně (České loděnice). Výroba traktorů je soustředěná v Brně (Zetor)

4 Těžké strojírenství zajišťuje také výrobu výrobních prostředků pro vlastní potřebu i potřebu ostatních odvětví a oborů průmyslu: Zařízení pro chemický průmysl: strojírny v Brně (KPS) a Děčíně (Ferox) Zařízení pro elektrárny: Plzeň, Praha, Blansko (ČKD) Textilní strojírenství: převážně soustředěno do oblastí textilní výroby, při níž zpravidla vzniklo. Významným střediskem je Liberecko (SVV Elitex Liberec, Elitex Chrastava – výroba strojů a zařízení pro tkalcovny, pletárny a textilní tiskárny) a Třebíč. Šicí stroje se vyrábí v Brně (Zetina) a Boskovicích (Minerva). Elektronika a elektrotechnika -závody Tesla v Praze -televizory se vyrábí v Rožnově pod Radhoštěm (Tesla Television), zabezpečovací zařízení v Lanškrouně, rozvaděče v Kolíně, radary v Pardubicích a speciální lékařské přístroje ve Valašském Meziříčí - Na střední Moravě se rozvíjí elektrotechnická výroba ve Vsetíně a v Mohelnici

5 Spotřební průmysl Spotřební průmysl představuje skupinu odvětví vyrábějících převážně předměty určené ke krátkodobé či dlouhodobé spotřebě.  Textilní průmysl Současný textilní průmysl využívá ve velké míře i chemické vlákna.Největšími středisky jsou Liberec(vlnařství), Náchod,Dvůr Králové a Krnov(bavlnářství).Mimo tuto oblast má bohatou tradici vlnařské výroby Brno.  Oděvní průmysl Na textilní průmysl navazuje průmysl oděvní.Jako mladší odvětví je koncentrován do několika velkých středisek. Tradičním centrem je Prostějov (OP Prostějov Profashion), další známé firmy jsou Matsport, Jitex, Litex

6 Obuvnický průmysl Zlín (BAŤA), Brno, Třebíč, Prostějov Dřevozpracující průmysl zpracování dřeva - severní Morava (Vrbno p. Pradědem), …………………………..Českomor. vrchovina nábytek – jižní Morava (Rousínov, Koryčany (Koryna)) sport. potřeby – Nové Město n. Moravě (Sporten), ………………………..LION Horažďovice, Passvilan Lanžhot hudební nástroje – Krnov (varhany), AMATI Kraslice, …………………………….PETROF Hradec Králové papírny – Štětí, Větřní, Česká Kamenice Sklářský průmysl Hlavní oblastí sklářské výroby jsou stále severní a severozápadní Čechy. Světoznámým střediskem výroby bižuterie je Jablonec nad Nisou (Jablonex). Keramický průmysl vyrábí z jílu, lupků a dalších surovin. Je rozvinut především v okolí Plzně a Rakovníka, na Moravě jsou největším střediskem Velké Opatovice.

7 Zdroje: http://referaty-seminarky.cz/ http://maturita.cz/default.asp Zeměpis v kostce


Stáhnout ppt "Průmysl České republiky Strojírenský Spotřební: textilní, oděvní, obuvnický, dřevozpracující, sklářský, keramický."

Podobné prezentace


Reklamy Google