Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Průmysl České republiky VY_32_inovace_VL4Z_09 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Průmysl České republiky VY_32_inovace_VL4Z_09 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku."— Transkript prezentace:

1 Název: Průmysl České republiky VY_32_inovace_VL4Z_09 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Vzdělávací materiál se zabývá průmyslem ČR. Ukazuje nejvýznamnější odvětví našeho průmyslu. Uvádí příklady výrobků jednotlivých odvětví. Popisuje cestu výrobku ke spotřebiteli. Datum: 12.12.2012 Autor: Mgr. Ilona Nováková Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Průmysl v ČR Průmysl vyrábí výrobky v průmyslových závodech. Rozlišujeme různá odvětví průmyslu, podle toho, jaké výrobky vyrábí. V ČR je nejčastěji zastoupen průmysl: -Potravinářský (vyrábí mléčné, pekařské výrobky, konzervy, cukrovinky, nápoje,…) -Textilní a oděvní (látky, oblečení, povlečení) -Chemický (léky, barvy, oleje, prací a čistící prášky, hnojiva, benzín)

3 Průmysl v ČR -Kožedělný (obuv, kabelky, opasky, kožené rukavice a bundy) -Dřevozpracující (nábytek, hudební nástroje, lišty, parkety) -Stavební (cihly, vápno, cement, dlažební kostky) -Hutní (železné a ocelové předměty – koleje, tyče, trubky, plechy) -Strojírenský (stroje, auta, autobusy, součástky a náhradní díly) -Keramický a sklářský (obkladačky, dlažba, talíře, misky, umyvadla, sklenice, okenní tabule)

4 Průmyslové závody v ČR Výrobky se vyrábějí v průmyslových závodech (továrnách). Mlékárny: mléko, jogurty, sýry, tvaroh, kefír (Choceňská mlékárna, Kunín, Madeta) Pekárny: chléb, rohlíky, koláče, housky, vánočky (Lifka, Nopek, Sázava) Sklárny: sklenice, skleněné tabule (Harrachovské sklárny, Moser) Cementárny: cement (Prachovice)

5 Průmyslové závody v ČR Hutě: výroba železa a výrobků z něho – tyče, trubky (Mittal Steel Ostrava) Keramické závody: kachličky, dlažba, umyvadla (Rako Rakovník) Tkalcovny a oděvní závody: látky, oblečení (Veba, Perla, Hedva, OP Prostějov). Automobilky: výroba aut, autobusů (Škoda, TPCA Kolín, Iveco Vysoké Mýto,Tatra Kopřivnice) Ne všechny výrobky se celé vyrábějí v jednom závodě. Některé továrny vyrábí jednotlivé díly, některé montují výsledný výrobek.

6 Cesta výrobku ke spotřebiteli


Stáhnout ppt "Název: Průmysl České republiky VY_32_inovace_VL4Z_09 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku."

Podobné prezentace


Reklamy Google