Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Počasí a podnebí VY_32_inovace_VL4Z_04 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Počasí a podnebí VY_32_inovace_VL4Z_04 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Název: Počasí a podnebí VY_32_inovace_VL4Z_04 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Vzdělávací materiál se zabývá vysvětlením pojmů počasí a podnebí. Přibližuje žákům předpověď počasí. Ukazuje rozdílnost života na Zemi v návaznosti na podnebí. Datum: Autor: Mgr. Ilona Nováková Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Počasí Počasí = mluvíme o stavu ovzduší, který je na určitém místě v určitou dobu. Na počasí má vliv: -Nadmořská výška místa, které sledujeme -Teplota vzduchu, kterou měříme ve °C -Vodní srážky (déšť, sníh, jinovatka, kroupy,…) -Proudění vzduchu (vítr a jeho síla, směr a rychlost proudění větru) -Svit Slunce (jasno, polojasno, zataženo)

3 Předpověď počasí O počasí se dozvídáme z televize, rozhlasu, internetu nebo z novin. Mluvíme o předpovědi počasí. K počasí se váží lidové pranostiky. Předpověď bývá: Krátkodobá – na blížící se dny Dlouhodobá – na delší časový úsek (týden, měsíc) padaji-40-let-stare-teplotni-rekordy/?mobileRedirect=off zari/

4 Vysvětlivky k počasí jasno mírná oblačnost polojasno oblačno mlha přeháňky déšť zataženo bouřky sníh déšť se sněhem chladno Zdroj:

5 Podnebí Podnebí = je dlouhodobý stav počasí. Podnebí ovlivňuje: -Poloha místa (České republiky) -Nadmořská výška místa a typ krajiny Česká republika se nachází v mírném podnebném pásu. Podnebí v ČR přechází mezi oceánským a kontinentálním podnebím. Střídají se zde 4 roční období (jaro, léto, podzim, zima). Se zvyšující se nadmořskou výškou klesá teplota a zvyšují se srážky. obrázek:

6 Příklady krajin s různým podnebím Na Zemi se setkáváme s krajinami s různým typem podnebí. Popiš jednotlivé obrázky.


Stáhnout ppt "Název: Počasí a podnebí VY_32_inovace_VL4Z_04 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google