Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Průmysl ČR www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Průmysl ČR www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro."— Transkript prezentace:

1 Průmysl ČR www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMPrůmysl ČR Označení DUMVY_32_INOVACE_13_2_17 AutorMgr. Pavla Fuchsová Datum06. 02. 2013 Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborZeměpis Tematický okruhFyzická a socioekonomická geografie ČR RočníkTercie osmiletého gymnázia

2 Opakování a)Jak je důležitý průmysl? b)Jak se vyvíjel po roce 1989? a) průmyslová výroba a) průmyslová výroba je hlavní složkou našeho hospodářství b)procesem transformace b) prošel procesem transformace z hlediska vlastnických vztahů i odvětvové struktury. soukromých investorůvlastnictví privatizovaných podniků je z velké části v rukou soukromých investorů rozpad východních trhů, kam byla značná část exportu průmyslové produkce směrována

3 Lokalizační faktory 1)Jak by jsi charakterizoval lokal. faktory? předpoklady pro vznik a rozvoj určitého průmyslového odvětví jsou dány např. geologickou stavbou, klimatem, … 2) Jaké jsou druhy lokalizačních faktorů? přírodní faktory - suroviny, voda, reliéf… ekonomické faktory - dopravní náklady, prac. síla

4 Průmyslové oblasti ÚKOL: Pracuj s atlasem ČR str. 22 – 23, pojmy si zaznač do mapy ČR v sešitě a)Jak je rozmístěn průmysl ČR? b)Které části jsou nejvíce industrializované? c)Které nejméně? a) je výsledkem historického, více než dvě století trvajícího vývoje b) Největší průmyslová oblast: území podél severní hranice Čech od Sokolova Ústí nad Labem a Liberec Náchod. uhelná těžbav západní části: uhelná těžba, tepelná energetika a chemie, ve východní části: strojírenství a textilní průmysl. Druhá průmyslová oblast: ve vnitrozemí Plzeň s okolím, Ostravsko, Brno s okolím, Olomouc a Zlín.

5 Dělení průmyslových odvětví Jaké znáš dělení? a) těžební b) výroba a rozvod elektrické energie c) zpracovatelský Jak by jsi dál dělil zpracovatelský pr. a uveď př.:? - těžký (chemický, stavební, strojírenský, hutnický,...) - spotřební/lehký (textilní, potravinářský, papírenský,dřevozpracující,...) Jaká odvětví se nejvíce rozvinula po vstupu soukromých investorů? Jaké trendy sebou přinesla obměna průmyslové výroby? průmyslové zóny? Jaký je nyní problém přesunu na východ či do Asie – uveď příklad z okolí.

6 Těžební průmysl ČR Co jej charakterizuje? dobývání nerostných surovin Které suroviny se u nás těží a kde? Černé uhlí – kvalitní koksovatelné vyr. Ostravsko, dnes těží OKD pouze Hnědé uhlí – Podkrušnohoří, Severočeský a Sokolovský revír domácí těžba ropy a zemního plynu představuje 2% spotřeby-Hodonínsko. uran u nás byla téměř zastavena, aktivní důl - Dolní Rožínka Ze skupin nerud je významná těžba stavebních surovin – štěrky, písky, jíly a vápenec kaolin - Karlovarsko, Plzeňsko, Podbořansko. Sklářské a slévárenské písky – Česká tabule, pohraničí, Morav. brána Víš jaká byla zajímavost v těžbě uhlí? naše země pabřila v 80. letech v přepočtu na 1 obyvatele mezi největší producenty na světě. dnes pokles poptávky, obrovská nezaměstnanost Práce s atlasem ČR: vyhledej a zaznač lokality těžby do slepé mapy ČR.

7 Výroba a rozvod elektřiny a plynu 1)Jaké druhy elektráren zajišťují rozvod el. a plynu v ČR? 2)Ke každému vyhledej v atlase 2-4 příklady? 3)Zaznač vše do slepé mapy v sešitě. Tepelné elektrárny - zajišťují 75% výroby elektrické energie - Prunéřov, Tušimice, Dětmarovice, Mělník, Opatovice Jaderné elektrárny - Dukovany - zajišťují 22% elektrické energie, Temelín u Týna nad Vltavou Vodní elektrárny - 3% výroby 4) Odkud vedou ropovody a plynovody, zakresli? - - přiváděny ropovody a plynovody – hlavně z Ruska - ropa také přiváděna z německého Ingolstadtu

8 Zpracovatelský průmysl Jak velký podíl průmyslové výroby tvoří? Připadá na něj asi 90% celkové průmyslové výroby. Jaké druhy zpracovatelského průmyslu znáš? -hutnický, strojírenský, elektrotechnický, chemický, gumárenský, textilní, kožedělný, papírenský, potravinářský, dřevozpracující ÚKOL: Pomocí atlasu ČR vyjmenuj druhy zpracovatel. průmyslu napiš města, ve kterých se soustřeďuje. Znáš i nějaké podniky, značky, firmy? 1. Hutnický Poldi-Kladno Vítkovice, Nová huťPo kolapsu Poldi-Kladno zesílilo dominantní postavení Ostravska - Vítkovice, Nová huť. Dále Třinec, Bohumín, Frýdek-Místek a Karviná.

9 2. Strojírenský Škoda-PlzeňČKD Praha HoldingŠkoda-Plzeň, ČKD Praha Holding mají závažné problémy s financováním výroby a zčásti i odbytem Nejlepší výsledky: Škoda auto Mladá BoleslavŠkoda auto Mladá Boleslav (strategickým vlastníkem je Volkswagen), Karosa Vysoké Mýtoautobusy: Karosa Vysoké Mýto (kooperuje s Renaultem). obráběcí stroje - Prahy a okolí, do Hr. Králové, Brna a okolí 3. Elektrotechnika a elektronika velké restrukturalizace Pha, Brno, Plzeň, Lanškroun, Rožnov pod Radhoštěm, Hranice 4. Chemický průmysl koncentrovaný do míst s dostatkem vody a energie a dobrou dopravní dostupností. Významná je výrobní tradice. Ústí nad Labem, Neratovice, Kolín, Pardubice, Litvínov, Praha, Kralupy, Rakovník (prací prášky)

10 5. Gumárenský a plastikářský průmysl Otrokovice, Ostrava, Přerov, Zubří 6. Textilní, kožedělný a oděvní průmysl Děčín, Brno, Prostějov, Praha. Řada z nich svou činnost ukončila pro asijskou konkurenci. Nejznámější podniky: Svit, OP, Otavan, Kras, Jitex, Tiba, Kara 7. Papírenský a polygrafický průmysl poblíž zdrojů vody a suroviny Štětí, Paskov, Větřní 8. Potravinářský průmysl Pivo, cukrovary, mlékárny, pekárny 9. Dřevozpracující průmysl Šumava, Českomoravská vrchovina, Jeseníky, Beskydy


Stáhnout ppt "Průmysl ČR www.zlinskedumy.cz Název školyGymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektuRozvoj žákovských kompetencí pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google