Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

je nejtvrdší známý přírodní minerál je to krystalická forma uhlíku vzniká v zemské kůře za vysokých teplot a tlaků má tvrdost 10 v Mohsově stupnici je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "je nejtvrdší známý přírodní minerál je to krystalická forma uhlíku vzniká v zemské kůře za vysokých teplot a tlaků má tvrdost 10 v Mohsově stupnici je."— Transkript prezentace:

1

2 je nejtvrdší známý přírodní minerál je to krystalická forma uhlíku vzniká v zemské kůře za vysokých teplot a tlaků má tvrdost 10 v Mohsově stupnici je 140 x tvrdší než korund má hustotu 3,52-3,6 g/cm³

3  přírodní diamanty se průmyslově těží ve velkých povrchových dolech, hlubinnou důlní těžbou kimberlitových nebo lamproitových komínů (důl Argyle v severní Austrálii) nebo podmořskou těžbou ze splavenin  lze také vyrobit umělé diamanty, např. krystalizací uhlíku z kovových slitin za velmi vysokých tlaků a teplot  j ejich výroba je poměrně levná a používají se jako průmyslové diamanty pro řezné nástroje a brusivo

4  Umělé diamanty se pro šperkařské účely řadí mezi napodobeniny diamantů.  Pomocí epitaxe z molekulárních svazků se za vysokého tlaku a teploty získávají diamanty ve tvaru tenkých destiček.  Tyto umělé diamanty jsou velmi drahé a mají použití např. v optice, elektronice a v jiných speciálních zařízeních.

5 Nejstarší naleziště diamantů jsou známa:  v Indii (oblast Golgonda)  dále nacházen v Brazílii (stát Minas Gerais)  Jižní Africe, Rusku  V Česku byl nalezen 2 x (Dlažkovice, Chrášťany) Třetí nález u Starého se ukázal jako natavený kousek umělého sklo - keramického materiálu. Současná významná světová naleziště diamantů :  Jižní Afrika, Botswana, Namibie  Rusko (Sibiř)  Austrálie  Kanada

6

7 Svými 530.20 karáty Cullinan I. neboli Hvězda Afriky je největším broušeným diamantem na světě. Je součástí královských korunovačních klenotů a je spolu s nimi uložen v Toweru v Londýně. Byl odříznout z 3,106 -karátového Culliana, největšího diamantového krystalu který byl kdy nalezen.

8

9  WWW.GOOGLE.CZ


Stáhnout ppt "je nejtvrdší známý přírodní minerál je to krystalická forma uhlíku vzniká v zemské kůře za vysokých teplot a tlaků má tvrdost 10 v Mohsově stupnici je."

Podobné prezentace


Reklamy Google