Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Nerostné bohatství znamená souhrn dosud nevytěžených, ale již známých a využitelných ložisek či zásob minerálů a hornin na nějakém území, nejčastěji.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Nerostné bohatství znamená souhrn dosud nevytěžených, ale již známých a využitelných ložisek či zásob minerálů a hornin na nějakém území, nejčastěji."— Transkript prezentace:

1

2  Nerostné bohatství znamená souhrn dosud nevytěžených, ale již známých a využitelných ložisek či zásob minerálů a hornin na nějakém území, nejčastěji určitého státu. Jak se nerostné suroviny z ložisek těží, jejich zásoby se vyčerpávají. Mezi tyto neobnovitelné zdroje patří například energetické suroviny (nafta, zemní plyn, uhlí), rudy nebo stavební materiály.

3  Těžba je dobývání nerostných surovin z pozemské přírody. Jedná se např. o rudy, kámen, uhlí, kaolin, rašelina a jiné suroviny.

4  Těžba v hlubinných dolech- Zahrnuje těžbu a dopravu vytěženého nerostu z dolu. Těží se v porubech, chodbách.  Těžba v lomech- Doprava vytěženého materiálu po pásových dopravnících nebo těžkou technikou do úpravny na zpracování (drcení, mletí, plavení, třídění).

5  Těžba rašeliny  Těžba ropy  Těžba soli  Těžba síry  Těžba dříví  Těžba kamene

6  Suroviny, které dnes lidstvo těží, za pár let nebo desetiletí navždy zmizí. Nahradit je nebude možné. Příkladem může být kov indium. Na světě je ho velmi málo, přesto se stále častěji užívá při výrobě polovodičů a elektronických součástek, nejnověji také při zhotovování LCD displejů a plochých obrazovek.

7  Na získaní gramu zlata je třeba vytěžit mnohdy až tunu rudy. Existuje však i snadnější způsob - sesbírat několik tuctů starých mobilních telefonů. Evropa dnes na jednu stranu čelí hrozícímu nedostatku cenných kovů, na druhou stranu ale však veliká "ložiska" nechává bez povšimnutí na svých skládkách vyřazené elektroniky.

8  http://www.fiftyfifty.cz http://www.fiftyfifty.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org  http://www.europarl.europa.eu http://www.europarl.europa.eu


Stáhnout ppt " Nerostné bohatství znamená souhrn dosud nevytěžených, ale již známých a využitelných ložisek či zásob minerálů a hornin na nějakém území, nejčastěji."

Podobné prezentace


Reklamy Google