Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1. Co je to ropa ? 2. Vznik ropy. 3. Historie. 4. OPEC – Organizace zemí vyvážejících ropu. 5. Světový obchod s ropou. 6. Doprava ropy. 7. Ekologické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1. Co je to ropa ? 2. Vznik ropy. 3. Historie. 4. OPEC – Organizace zemí vyvážejících ropu. 5. Světový obchod s ropou. 6. Doprava ropy. 7. Ekologické."— Transkript prezentace:

1

2 1. Co je to ropa ? 2. Vznik ropy. 3. Historie. 4. OPEC – Organizace zemí vyvážejících ropu. 5. Světový obchod s ropou. 6. Doprava ropy. 7. Ekologické dopady. 8. Ropa v ČR. 9. Budoucnost. 10. Závěr.

3  Ropa je tekutá světle žlutá až temně černá směs uhlovodíků fosilního původu, představující základní surovinu v petrochemickém průmyslu.

4  Vznik  Vznik ložisek ropy není dosud objasněn tak jednoznačně, jak je tomu u uhlí. Nejrozšířenější hypotéza tvrdí, že ropa vznikla rozkladem obrovského množství odumřelých drobných organismů pod značným tlakem, za určité teploty a bez přístupu vzduchu.

5  Ropa byla známa a pod různými názvy využívána již od starověku. Podle řeckých i římských historiků v 7. století Asyřané a později i Peršané ji těžili ze studní.

6  V Evropě známe ropu přinejmenším od 16. století. Její destilace byla zkoušena asi od roku 1605. Výsledkem byla mazadla pro nápravy kol, olej do lamp i základ do lakýrnických prostředků.

7  Prvenství mezi objeviteli ropy v Evropě se přiznává Polsku v roce 1854, v téže době v Rumunsku vybírali ropu tryskající samovolně ze země lopatami bez vrtání.

8  Hlavním cílem je koordinace ropné politiky, v současnosti OPEC zejm. stanovuje maximální množství těžby a silně ovlivňuje světové ceny ropy.

9 Ropa je hlavní surovinou pro výrobu mnoha věcí kolem nás - plastové lahve, léky, barvy, oděvy, ale nejvíce ropy se spotřebuje na výrobu benzínu a nafty.

10

11  V dnešní době slouží k přepravě ropy moderní a velmi funkční víceúčelové nákladní lodě a tankery. Mezi největší současné tankery patří japonské lodi Globtik Tokio a Nissei Maru s 483 337 DWT. Do jejich nádrží se vejde obsah 8000 železničních cisteren, tedy 250 vlaků. Dalším prostředkem dopravy jsou ropovody.

12  Ropovod může vést přes chráněné přírodní oblasti a jeho výstavbou bývají zničeny cenná lesní území, dalším důsledkem výstavby může být i znečištění pobřežních vod.

13  Ložiska ropy se nacházejí převážně ve vídeňsko-moravské oblasti, převážně v hloubkách do 2 800 m. Největším v této oblasti bylo ložisko Hrušky, jehož převážná část je již vytěžena a slouží jako podzemní zásobník plynu.

14 JJJJe jasné, že fosilní paliva nejsou nevyčerpatelná. a také, že zejména ropa se spotřebovává mnohem větší rychlostí. než s jakou se v přírodě vytváří. Pomocí nových technologií však bude možné zvýšit zásoby ropy téměř šestinásobně.

15  Naděje pro budoucnost - používání alternativních zdrojů energie.  K alternativním zdrojům patří sluneční, větrná a vodní energie, chemická energie, ale také energie atomová.


Stáhnout ppt "1. Co je to ropa ? 2. Vznik ropy. 3. Historie. 4. OPEC – Organizace zemí vyvážejících ropu. 5. Světový obchod s ropou. 6. Doprava ropy. 7. Ekologické."

Podobné prezentace


Reklamy Google