Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název příjemce: Základní škola a Mateřská škola Řečice, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.4.00/21.1621 Tematický celek: PŘÍRODOVĚDA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název příjemce: Základní škola a Mateřská škola Řečice, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.4.00/21.1621 Tematický celek: PŘÍRODOVĚDA."— Transkript prezentace:

1

2 Název příjemce: Základní škola a Mateřská škola Řečice, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.4.00/21.1621 Tematický celek: PŘÍRODOVĚDA Téma: Plevele nebo léčivé rostliny Klíčová slova: plevel, léčivé rostliny, pýr plazivý, heřmánek pravý Ročník: 3 Vytvořila: Mgr. Dagmar Šišková ČÍSLO MATERIÁLU: VY_52_INOVACE_PŘ.16.3.Plevele nebo léčivé rostliny ANOTACE: materiál slouží k osvojení učiva METODIKA: prezentace slouží k předvedení na interaktivní tabuli duben 2013

3 Metodické pokyny jsou uvedeny na stránce, nebo se žáci řídí přímo pokyny učitele, který odpovídá také za správné plnění úkolů popř. hodnocení žáků.

4

5 Plevel nebo léčivá rostlina Plevel = rostliny, které rostou tam, kde jsou nežádoucí Plevel může být zároveň léčivá rostlina ( pýr plazivý, heřmánek pravý) Plevel může být i například oves v žitném poli

6 Kladný a záporný význam plevelů Negativní význam Plevele mohou ochuzovat polní plodiny o vodu, půdu o půdní vzduch a o živiny. Snižují teplotu půdy, zastiňují polní plodiny, podporují šíření chorob a škůdců. Některé plevele mohou být i jedovaté a pokud se přimíchají do sklizeného produktu může snížit kvalitu produktu nebo může být tento produkt nepoužitelný pro potravinářské či krmivářské účely. Jiné plevele mohou být vysoce alergenní. V České republice je v současné době uváděno 198 možných druhů plevelů, z nich je však 35 druhů považováno za druhy ohrožené.polní plodinyvodupůduživinyškůdcůalergenníČeské republicedruhůdruhy ohrožené Kladný význam V zemědělství je plevel nazýván doprovodnou rostlinou a je možné využít jeho výhody například u širokořádkových plodin zakrývá plochu půdy která by byla za bezplevelného stavu vystavena slunečnímu svitu a zvyšoval by se výpar vody, půda by byla přímo vystavena povětrnostním vlivům a orniční vrstva by snáze podléhala erozi. Rostliny plevelů mohou poskytovat útočiště přirozených predátorů škůdců.

7 Jaký plevel můžeme na polích vidět Heřmánek pravý Pýr plazivý

8 Bršlice kuří noha Kopřiva dvojdomá

9 Merlík bílý Lipnice roční

10 Pelyněk černobýl

11 Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Matricaria_recutita_- _K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-091.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Matricaria_recutita_- _K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-091.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Elytrigia_repens_- _K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-203.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Elytrigia_repens_- _K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-203.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Plevel#Vybran.C3.A9_plevele Štiková V., Prvouka 3, učebnice pro 3. ročník základní školy, Brno: Nová škola 2002.ISBN 80-7289-044-1


Stáhnout ppt "Název příjemce: Základní škola a Mateřská škola Řečice, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.4.00/21.1621 Tematický celek: PŘÍRODOVĚDA."

Podobné prezentace


Reklamy Google