Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 Autor Ing. Lubomír Kacálek Název šablony III/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 Autor Ing. Lubomír Kacálek Název šablony III/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 Autor Ing. Lubomír Kacálek Název šablony III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_UDŘ0415 Středověk II. Renesance Stupeň a typ vzdělání Střední odborné vzdělání Vzdělávací obor Design a zpracování dřeva Tematický okruh Uměleckořemeslné zpracování dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupina Žáci 3. ročníku Anotace Počátek nové doby společnosti a rozvoje nábytku, vrcholí zdobení řezbou, mozaika, intarzie, používání kvalitních a exotických dřevin Klíčová slova Danteska, benátská mozaika, baldachýn Datum 18.9.2012

2   Stůl byl velmi honosně zdoben řezbou, podnoží jsou pevné v konstrukci stolů. Začínaly se vyrábět výsuvné stoly a skládací desky stolů. Tvary desek byly rozličné.  Sedací nábytek měl volné čalounění. Židle a křesla byly pohodlné a některé z nich dokonce měly zásuvku či úložný prostor.  Danteska – židle s křížovým podnožím, područkami a opěradlem. www.zlinskedumy.cz Středověké zpracování nábytku

3  Ukázky nábytku v renesanci židle a křesladanteskakřesla

4   Lůžko baldachýn nika.  Lůžko bylo nejdůležitější a také reprezentativním kusem nábytku. Mělo baldachýn a bylo umístěno na vyvýšeném stupínku – zdůraznění výsadního postavení. Některé lůžka byly vsazeny do stěn s výklenkem – nika. řezba a intarzie.  Zdobení nábytku bylo rozličné a převládala řezba a intarzie.  Benátská mozaika – jemná technika vykládání perletí do plochy s tmelem. www.zlinskedumy.cz Renesance a nábytkové umění

5   V průběhu 16.století se renesance stala mezinárodním slohem, kterou používali všechny významné evropské země.  Používané dřeviny - dub byl na ústupu.  Populární byl ořech a začali se dovážet i exotické dřeviny.

6  Ukázky nábytku v renesanci židlekřeslastoly

7  Kontrolní test 1. Napiš název židle.2. Popiš konstrukci stolu.3. Co je na obrázku? 4. Jaké zdobení se používá na nábytku? 5. Co je to za výrobek?


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 Autor Ing. Lubomír Kacálek Název šablony III/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google