Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_UDŘ0413 Gotický sloh Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhUměleckořemeslné zpracování dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci 3. ročníku AnotaceNábytek v době gotiky, způsob života a užívání nábytku v interiéru Klíčová slovaPostel s nebesy, křížové podnoží, nika Datum18.9.2012

2 Gotické nábytkové umění www.zlinskedumy.cz Velký význam v nábytku středověku mělo lůžko. Tento nábytek se nám nedochoval, ale byl tvořen velmi rozmanitými variacemi (viz. následující obrázky) Postel měla nebesa, byla vyvýšená s vysokými čely i boky s nebesy. Postele byly situovány také do výklenku nika ve stěnách.

3 Ukázky nábytku v gotické době www.zlinskedumy.cz tvary truhel bok lavice

4 Gotické nábytkové umění www.zlinskedumy.cz Stůl byl stále přenosný a rozebíratelný, objevuje se však již pevné křížové podnoží nebo plnými čely spojenými trnožemi. Vznikaly psací pulty a psací stoly, židle byly s područkami i se skládacím křížovým podnožím. tvary a zdobení lavic a křesel

5 Gotika v zemích Koruny České www.zlinskedumy.cz (tesař, řezbář, stolař či truhlář). Rozvoj rukodělné výroby a zakládání měst je motorem rozvoje jednotlivých řemesel(tesař, řezbář, stolař či truhlář). Do nábytku se promítají architektonické prvky staveb a gotika jimi oplývala. Často se objevovaly na sezení lavice různých tvarů. Stoly měly křížené podnoží a někdy i masivně vyřezávané, horní deska byla obdélníková. (hoblík). Řemeslníci používali velmi propracované nářadí(hoblík). Truhla a skříňka měla opět výsadní postavení v interiéru. dub a smrk. Druh materiálu - nejčastější dřevina dub a smrk. Nábytek byl zdoben různými technikami od řezbáře i kováře.

6 Ukázky stolování a řemeslníků www.zlinskedumy.cz lavice truhlář s hoblíkem kusový nábytek

7 Kontrolní test www.zlinskedumy.cz 1. Co jsou to nebesa u nábytku? a) obláčky b) stříška nad postelí c) stropní ozdoba 2. Jaké měly stoly podnoží? a) jednu centrální nohu b) klasické čtyři nohy c) křížové podnoží 3. Co se objevuje na nábytku? a) ozdobné prvky architektury b) zlacení c) intarzie 4. Jaké významné nářadí používali řemeslníci? a) šroubovák b) pilku c) hoblík 5. Jaké dřeviny se používaly na nábytek? a) buk a modřín b) dub a smrk c) třešeň a olše Odpovědi:1b,2c, 3a, 4c, 5b


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google