Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Česnek Allium sativum. Popis Jedná se o vytrvalé (vzácněji dvouleté) podzemní byliny, převážně s cibulemi různých vlastností. Někdy jsou jednoduché, jindy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Česnek Allium sativum. Popis Jedná se o vytrvalé (vzácněji dvouleté) podzemní byliny, převážně s cibulemi různých vlastností. Někdy jsou jednoduché, jindy."— Transkript prezentace:

1 Česnek Allium sativum

2 Popis Jedná se o vytrvalé (vzácněji dvouleté) podzemní byliny, převážně s cibulemi různých vlastností. Někdy jsou jednoduché, jindy složené a jejich části pak slouží k vegetativnímu rozmnožování. Celé rostliny mají charakteristické aroma, které způsobují těkavé látky na bázi sulfidů.

3 Historie Historie česneku je velmi stará. Pravděpodobnou domovinou jsou stepní oblasti jihovýchodní Sibiře, kde byly nalezeny plané rostliny.Odtud se česnek šířil dále.Ve starém Egyptě byl česnek nejen součástí potravy ale také jako preventivní lék proti nemocem. Od Egypťanů se naučily česnek pěstovat také Židé. Byl často užíván proti moru. Dnes, když uplynulo další tisíciletí, dává současná medicína starověkým lékařům za pravdu, i když s jistými omezeními.

4 Škůdci Jedním z relativně nových škůdců je houbomilka česneková. Doposud sice existují lokality, kde je tento škůdce neznámý, avšak v jiných oblastech je to škůdce velmi závažný. Tato moucha, na prvý pohled těžce odlišitelná od mouchy domácí, klade již velmi brzy na jaře vajíčka do listových pochev vzešlého česneku. Poškození listů houbomilkou

5 Použití Česnek má široké použití, nejen jako zelenina, ale i v lidovém léčitelství a v boji proti upírům a Vlkodlakům. Má charakteristické aroma, které způsobuje silice zvaná aliin.. Díky tomu vzniká charakteristické aroma.

6 Recepty Nakládaný česnek Máte rádi česnek? Pak si jej zkuste naložit. Nemusíte mít strach, že se vám zkazí a vždycky bude po ruce malá chuťovka k pivu nebo k obědu.

7 Pěstování Česnek vyžaduje slunné stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin. Česnek nepotřebuje mnoho vody, avšak půda by neměla zcela vyschnout. U česneku je velice důležitá správná doba sklizně. Pokud tuto dobu nevystihneme, cibule se již v zemi samy začnou rozpadávat na jednotlivé stroužky. Tím se hůře skladuje a je větší nebezpečí napadení skládkovými chorobami.

8 Rozšíření ve světě Je známo asi 660 (některé zdroje udávají v rozmezí 550-700) druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii a v Severní Americe, méně i v Africe, Střední Americe a Jižní Americe. Květy česneku

9 Na rakovinu s česnekem!! Výzkumníkům z Weizmannova institutu se úspěšně daří u myší léčit zhoubné bujení za pomoci „chytrých mikro-bomb“. Úspěch léčby spočívá ve využití protilátky jako dopravce enzymu. Ten pak zajistí, aby chemikálie z česneku ničila pouze nemocné buňky.


Stáhnout ppt "Česnek Allium sativum. Popis Jedná se o vytrvalé (vzácněji dvouleté) podzemní byliny, převážně s cibulemi různých vlastností. Někdy jsou jednoduché, jindy."

Podobné prezentace


Reklamy Google