Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Zdenou Kabešovou 3. ročník SMYSLOVÉ ORGÁNY

2 SMYSLY: Svět, který nás obklopuje, vnímáme pěti smysly: zrakem čichem sluchem chutí hmatem

3 ZRAK: Zrakem vnímáme světlo, barvu, tvar, velikost, vzdálenost, prostorové uspořádání a pohyb. Orgánem zraku je oko, které je uloženo v očnicové dutině. Přední úsek oka je chráněn víčky a svlažován slzami. Pohyb oka ovládá 6 okohybných svalů.

4 ČICH: Člověk dokáže rozlišit několik tisíc čichových kvalit. Čich sídlí v čichové sliznici v nosní dutině. Z čichových buněk sliznice vedou nervová vlákna do mozku. Čich je též významnou součástí dalšího smyslu – chuti.

5 SLUCH: = je schopnost vnímat zvuky, která je společná všem vyšším živočichům, kteří jsou vybaveni speciálním smyslovým orgánem – - uchem. Zvuk prochází zvukovodem a naráží do bubínku, který se rozechvěje a vibrace přenáší na kladívko, kovadlinku a třmínek do hlemýždě. Informace pomocí sluchového nervu vedou do mozku.

6 Chuťové pohárky CHUŤ: Orgánem chuti jsou chuťové pohárky na jazyku. Pomocí nich rozeznáváme 4 základní chutě: hořkou, kyselou, slanou a sladkou. Vnímáme jejich různé kombinace.

7 HMAT: = je jeden z pěti lidských smyslů = zahrnuje vnímání dotyku, tlaku, bolesti, chladu, tepla, vpichu, vibrací a polohy těla Hmatové receptory jsou umístěny v kůži – nejcitlivější místo hmatu je v konečcích prstů a na špičce jazyka, nejméně je jich na zádech A B C D E Vyjmenujte názvy prstů na ruce.

8 Smyslové orgány si musíme chránit před úrazy i jiným poškozením. Bez pomoci smyslů bychom se nedokázali spojit s okolním světem. Lidé, kteří mají od narození či po úrazu poškozený zrak nebo sluch, mají těžký život.

9 Braillovo slepecké písmo je speciální druh písma pro nevidomé, slabozraké a se zbytky zraku. Funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které čtenář vnímá hmatem. Pichtův psací stroj Slepecká hůl Slepota je trvalá a úplná ztráta zraku. Příčiny slepoty – nemoc nebo úraz.

10 Hluchota je snížená nebo chybějící schopnost vnímat zvukové informace ANODOBRÝ, DOBŘEDEN SEJÍT SE. POTKAT, NASHLEDANOU Sluchové kompenzační pomůcky a kochleární implantáty pomáhají sluchově postiženým. Jazykem neslyšících je znaková řeč. Základem je pozice rukou – výsledný tvar celé ruky.

11 SLUCH HMAT ČICH SLYŠÍME ZRAK CHUŤ VIDÍME ČICHÁME CHUTNÁME HMATÁME Správně přiřaďte:

12 cs.wikipedia.org/wiki/Oko cs.wikipedia.org/wiki/Nos cs.wikipedia.org/wiki/Chu%C5%A5 cs.wikipedia.org/wiki/Hmat cs.wikipedia.org/wiki/Zrak cs.wikipedia.org/wiki/Sluch cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:%C4%8Cich cs.wikipedia.org/wiki/Ucho Učebnice Prvouka pro 3. ročník – 2. díl – Alter Učebnice Prvouka 3 – 2. díl - Alter Informace, použitá literatura:


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google