Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: David Savič, 3.ag Škola: Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14 Rok: 2004/2005.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: David Savič, 3.ag Škola: Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14 Rok: 2004/2005."— Transkript prezentace:

1 Autor: David Savič, 3.ag Škola: Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14 Rok: 2004/2005

2 Úvod Itálie je zemí, která má po Řecku nejdelší evropskou historii. Na druhé straně její novodobé sjednocení proběhlo relativně nedávno. Dlouhé a bohaté dějiny zanechaly po celé zemi nevídané množství památek od římských zřícenin a soch, přes středověké hrady, po velkolepé renesanční stavby a mistrovská díla řady světových malířů a sochařů. Vlajka Itálie

3 Itálie Italská republika - stát v jižní Evropě Rozloha: 301 309 km² Počet obyvatel: 57 milionů Hustota zalidnění: 189 obyvatel/km² Hlavní město: Řím Měnová jednotka: 1 italská lira (ITL) Úřední jazyk: italština (též němčina a francouzština - ve dvou krajích) Administrativní členění: 20 krajů; z toho 5 se zvláštním statutem Obyvatelstvo - Italové 97%, menšiny Rakušanů, Francouzů, Slovinců a Latinů Náboženství - římskokatolické 83%.

4 Historie Po rozpadu Říma se území Apeninského poloostrova rozpadlo na řadu státních útvarů, jejichž hranice se často měnily, stejně jako vliv jiných států. Po Vídeňském kongrese byl Apeninský poloostrov rozdělen na více než deset státních útvarů. K vyhlášení jednotné Italské republiky došlo roku 1861. O devět let později bylo k Itálii připojeno i celé území tzv. Církevního státu, v němž sídlil papež. Ten opět získal státní suverenitu nad malým územím uvnitř Říma, Vatikán v roce 1929. Bylo to v době vlády fašistické diktatury Benita Mussoliniho. Po válce byla monarchie zrušena. Itálie je parlamentní republikou od roku 1946. Je členskou zemí EU, Rady Evropy, NATO, OECD.

5 Podnebí Většina Itálie má středomořské subtropické klima,které k S přechází v mírné podnebí se suchým a horkým létem. V Alpách je klima velehorské s mrazivými zimami a množstvím sněhových srážek a krátkým létem. Pádská nížina má ideální podmínky pro zemědělství s teplým létem a krátkou deštivou zimou.

6 Povrch Povrch: převážně hornatý; na severu se zvedají Alpy s nejvyššími vrcholy na hranicích - Monte Bianco(fr.Mont Blanc), Monte Rosa, Monte Cervino – Matterhorn; k jihu navazuje Pádská nížina a hornatý Apeninský poloostrov, jehož osou jsou Apeniny s Corno Grande. Pobřeží málo členité. Itálii patří řada ostrovů a sopečných masivů.

7 Vodstvo Nejdelší řeky tečou v Pádské nížině do Jaderského moře - Pád, Adiže, na Apeninském poloostrově Tibera a Arno do Tyrhénského a Ligurského moře. Velká ledovcová jezera v podhůří Alp - Maggiore, Como aj., dále Trasimenské jezero.

8 Průmysl Elektřina - v Torinu a Milanu a přístavech Taranto a Piombino. Strojírenství - hlavně automobilový průmysl - FIAT, Alfa Romeo, Ferrari, aj.. Itálie vyrábí i letadla, motocykly a skútry, loděnice a kola. Elektrotechnický průmysl - elektrotechnika, kancelářská technika a spotřební elektronika Chemický průmysl - petrochemie v přístavech Janov, Terst a Brindisi. Dále textilní, kožedělný, sklářský a potravinářský průmysl.

9 Průmysl

10 www.evropa.wz.cz/Italie/index Agrigento – Chrám dioskurů

11 www.evropa.wz.cz/Italie/index Assisi – Rocca Maggiore

12 www.evropa.wz.cz/Italie/index Benátky – Canale Grande

13 www.evropa.wz.cz/Italie/index Bologna – Neptunova kašna

14 www.evropa.wz.cz/Italie/index Florencie - Duomo

15 www.evropa.wz.cz/Italie/index Řím - Forum Farum

16 www.evropa.wz.cz/Italie/index Janov - Přístav

17 www.evropa.wz.cz/Italie/index Matera

18 www.evropa.wz.cz/Italie/index Messina

19 www.evropa.wz.cz/Italie/index Milán - Galerie

20 www.evropa.wz.cz/Italie/index Milán - Katedrála

21 www.evropa.wz.cz/Italie/index Neapol - Hrad

22 www.evropa.wz.cz/Italie/index Padova

23 Konec Zdroje: www.maturita.cz/referatywww.maturita.cz/referaty www.evropa.wz.cz/Italie školní atlas světa ilustrovaný atlas světa


Stáhnout ppt "Autor: David Savič, 3.ag Škola: Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14 Rok: 2004/2005."

Podobné prezentace


Reklamy Google