Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Itálie (Italy) Tomáš Markl 8.B08/09. Itálie (Italy) Itálie (italsky Italia) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.Na severu hraničí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Itálie (Italy) Tomáš Markl 8.B08/09. Itálie (Italy) Itálie (italsky Italia) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.Na severu hraničí."— Transkript prezentace:

1 Itálie (Italy) Tomáš Markl 8.B08/09

2 Itálie (Italy) Itálie (italsky Italia) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře. Celková délka pobřeží je 7600 km. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie. Itálie je členskou zemí Evropské unie a NATO. Itálie (italsky Italia) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře. Celková délka pobřeží je 7600 km. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie. Itálie je členskou zemí Evropské unie a NATO.

3 Mapa Evropy Červeně Itálie Červeně Itálie Oranžově Evropa Oranžově Evropa

4 Itálie (Italy) Hlavní město: Řím (Roma) Hlavní město: Řím (Roma) Rozloha: 301 203 km˛ (71. na světě)z toho 2,04 % vodní plochy Rozloha: 301 203 km˛ (71. na světě)z toho 2,04 % vodní plochy Nejvyšší bod: Mont Blanc (Monte Bianco) de Courmayeur (4748 m n. m.) Nejvyšší bod: Mont Blanc (Monte Bianco) de Courmayeur (4748 m n. m.) Časové pásmo: +1 obyvatelstvo Časové pásmo: +1 obyvatelstvo Počet obyvatel: 57 715 625 (23. na světě, 2003) Počet obyvatel: 57 715 625 (23. na světě, 2003) Hustota zalidnění: 194 ob. / km² Hustota zalidnění: 194 ob. / km² Jazyk: italština Jazyk: italština Náboženství: katolické státní útvar Náboženství: katolické státní útvar Státní zřízení: republika Vznik: 17. března 1861 (sjednocení městských států) Státní zřízení: republika Vznik: 17. března 1861 (sjednocení městských států) Prezident: Giorgio Napolitano (od 15. 5. 2006) Prezident: Giorgio Napolitano (od 15. 5. 2006) Předseda vlády: Silvio Berlusconi (od 15. 4. 2008) Předseda vlády: Silvio Berlusconi (od 15. 4. 2008) Měna: euro (EUR) mezinárodní identifikace Měna: euro (EUR) mezinárodní identifikace

5 Vlajka Znak

6 Vodstvo a členění státu Pobřeží je na západě členité se zálivy, na východě ploché. Celková délka pobřeží je asi 7600 km. Povrch převážně hornatý. Dominují Západní a Východní Alpy, na severu přesahující 4000 m n.m. včetně nejvyšší hory Monte Bianco (Mont Blanc). V nich jsou častá jezera (Lago di Garda, Lago Maggiore, Lago di Como) vzniklá ústupem pleistocenních ledovců. Celý Apeninský a Kalabrijský poloostrov a největší středomořský ostrov Sicílii vyplňuje pohoří Apeniny dosahující téměř 3000 m n.m. Pásmo Apenin je seismicky velmi aktivní. Častá jsou zemětřesení a erupce sopek Vesuv, Etna (nejvyšší činná sopka Evropy, 3323 m n.m.) a sopek v souostroví Lipari. Hospodářsky významná je Pádská nížina v okolí řeky Pád. Druhým největším ostrovem Středozemního moře je Sardinie. Pobřeží je na západě členité se zálivy, na východě ploché. Celková délka pobřeží je asi 7600 km. Povrch převážně hornatý. Dominují Západní a Východní Alpy, na severu přesahující 4000 m n.m. včetně nejvyšší hory Monte Bianco (Mont Blanc). V nich jsou častá jezera (Lago di Garda, Lago Maggiore, Lago di Como) vzniklá ústupem pleistocenních ledovců. Celý Apeninský a Kalabrijský poloostrov a největší středomořský ostrov Sicílii vyplňuje pohoří Apeniny dosahující téměř 3000 m n.m. Pásmo Apenin je seismicky velmi aktivní. Častá jsou zemětřesení a erupce sopek Vesuv, Etna (nejvyšší činná sopka Evropy, 3323 m n.m.) a sopek v souostroví Lipari. Hospodářsky významná je Pádská nížina v okolí řeky Pád. Druhým největším ostrovem Středozemního moře je Sardinie.

7 Seznam geografických útvaru moře: Ligurské moře, Tyrhénské moře, Středozemní moře, Jónské moře, Jaderské moře moře: Ligurské moře, Tyrhénské moře, Středozemní moře, Jónské moře, Jaderské moře zálivy: Janovský záliv, Gaetský záliv, Salernský záliv, Tarentský záliv, Benátský záliv zálivy: Janovský záliv, Gaetský záliv, Salernský záliv, Tarentský záliv, Benátský záliv průlivy: Messinský průliv, Otrantský průliv, Bonifácký průliv průlivy: Messinský průliv, Otrantský průliv, Bonifácký průliv ostrovy: Sicílie, Sardinie, Elba ostrovy: Sicílie, Sardinie, Elba poloostrovy: Apeninský poloostrov, Salentina, Kalabrijský poloostrov, Gargano poloostrovy: Apeninský poloostrov, Salentina, Kalabrijský poloostrov, Gargano pohoří: Apeniny, Alpy, Dolomity pohoří: Apeniny, Alpy, Dolomity jezera: Gardské jezero (Lago di Garda), Como, Maggiore, Trasimenské jezero jezera: Gardské jezero (Lago di Garda), Como, Maggiore, Trasimenské jezero řeky: Pád, Tibera (Tevere), Arno, Ofanto, Sineto řeky: Pád, Tibera (Tevere), Arno, Ofanto, Sineto

8 Mapa Itálie

9 Podnebí Alpy leží v mírném pásu s rozdíly mezi vrcholy hor a údolími. Pádská nížina má chladný vnitrozemský charakter. Zbytek území leží v subtropickém středomořském pásu s typickým horkým suchým létem a mírnou zimou bohatou na srážky. Alpy leží v mírném pásu s rozdíly mezi vrcholy hor a údolími. Pádská nížina má chladný vnitrozemský charakter. Zbytek území leží v subtropickém středomořském pásu s typickým horkým suchým létem a mírnou zimou bohatou na srážky.

10 Obyvatelstvo S téměř 60 milióny obyvatel podobně jako Velká Británie a Francie patří Itálie k nejlidnatějším státům Evropy a je nejlidnatější z celé jižní Evropy. Přirozený přírůstek je v současnosti mírně stagnující. Střední délka života je u žen 80,5 a u mužů 74,1 let. Itálie má čtvrtou nejstarší populaci na světě. S téměř 60 milióny obyvatel podobně jako Velká Británie a Francie patří Itálie k nejlidnatějším státům Evropy a je nejlidnatější z celé jižní Evropy. Přirozený přírůstek je v současnosti mírně stagnující. Střední délka života je u žen 80,5 a u mužů 74,1 let. Itálie má čtvrtou nejstarší populaci na světě.

11 Nejlidnatější města Řím (2 546 000 obyvatel) Milán (1 256 000 obyvatel) Neapol (1 004 000 obyvatel) Turín (903 000 obyvatel) Palermo (687 000 obyvatel) Janov (610 000 obyvatel) Florencie (356 000 obyvatel) Bari (317 000 obyvatel) Catania (313 000 obyvatel) Benátky (272 000 obyvatel)

12 Cestovní ruch Itálie je jedním z turisty nejnavštěvovanějších států světa. Turisty sem lákají antické a středověké renesanční památky (Řím (Roma), Florenice, Benátky, Pisa), pláže (prakticky celém pobřeží, Bibione, Rimini; Gardské jezero), hory Alpy. Lákadly jsou i lázně a různé filmové a hudební festivaly (Benátky, Sanremo). V Itálii se nachází nejvíce kulturních památek zapsaných na seznamu UNESCO (41)

13 Hospodářství  Itálie je vysoce rozvinutý průmyslově- zemědělský stát, nejrozvinutější v jižní Evropě

14 Zemědělství  Pěstují se tyto plodiny: pšenice, ječmen, žito, oves, kukuřice, rýže, brambory, cukrová řepa, sója, slunečnice, olivy, citrusy, jablka, hrušky, broskve, luštěniny, tabák, vinná réva a zelenina. Itálie vyniká ve sklizni vinné révy a výrobě vína. Sklizeň okolo 9 000 tun ročně je největší na světě a výroba okolo 57 000 hektolitrů vína je srovnatelná jen s produkcí Francie.  Chovají se tato zvířata: skot, ovce, prasata, drůbež, koně, osli, kozy a bourci morušoví. Velmi významný je též rybolov. Významnými zemědělskými oblastmi jsou Pádská nížina, Apulie, Toskánsko, Sicílie a Kampánie.

15 Zdroje kde jsem čerpal http://cs.wikipedia.org/wiki/Italie http://cs.wikipedia.org/wiki/Italie http://cs.wikipedia.org/wiki/Italie www.donautravel.cz/pics/mapy/i talie.jpg www.donautravel.cz/pics/mapy/i talie.jpg

16 THE END


Stáhnout ppt "Itálie (Italy) Tomáš Markl 8.B08/09. Itálie (Italy) Itálie (italsky Italia) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.Na severu hraničí."

Podobné prezentace


Reklamy Google