Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji PROJEKT CZ.1.07/1.1.08/01.0009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji PROJEKT CZ.1.07/1.1.08/01.0009."— Transkript prezentace:

1 Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji PROJEKT CZ.1.07/1.1.08/01.0009 ROZVOJ KLÍČOVÝCH KOMPETENCÍ V ODBORNÉM VZDĚLÁVÁNÍ NA SOŠ LUHAČOVICE Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

2 KULTURA A LITERATURA AMERICKÝCH INDIÁNŮ Před Kolumbem do Ameriky Panorama Machu Picchu, symbolu incké civilizace

3 Text a fotodokumentace Text: PaedDr. Karel Milička Foto: Karel Milička Reprodukce: www.wikipedia.comwww.wikipedia.com Zpracovala: třída 4. K

4 Odkud přišli? Teorie migrace z Asie v několika migračních vlnách okolo 15 tisíc let př. n. l. doba ledová = výrazný pokles hladiny oceánů, mezi Sibiří a Severní Amerikou se vytváří tzv. Beringova šíje. Předchůdci Indiánů následují migrující zvěří na nový kontinent.

5 První stopy Vyspělé městské a zemědělské kultury na území Ameriky už 2000 let př. n. l. v dějinách se špatně orientujeme časové určení epoch se v odborné literatuře liší až o půl tisíciletí. Obsidiánový hrot šípu z Puerta Parada, dnešníGuatemala Somatotypy jednotlivých indiánských národů

6 Rané civilizace Osídlení území Nejlidnatějším územím předkolumbovské Ameriky s 20 miliony obyvatel její střední část odkud vzešly první městské státy a z nich povstaly mocné říše lovci a sběrači jednoduchá zemědělská společnost komplexně hospodařící společnost Stav americké populace kolem roku 1000 př. n. l.

7 Olmékové Charakteristika (12. - 1. stol. př. n. l.) zanikla náhle a záhadně živé dědictví po staletí. zemědělci (pěstovali kukuřici) Mapa center náboženského a politického života Olméků Soška ptáčka.

8 Olmékové Společnost řízená šlechtou a kněžími, kteří zaváděli první krvavé rituály, Velká skulptura – bůh nebo panovník

9 Olmékové Města společnost stavěla města centra náboženského a politického života. Archeologické naleziště města Tres ZapotesNádobka, asi z r. 300 př. n. l.

10 Olmékové Kalendář civilizace zmizela v hlubinách pralesů vytvořila sluneční kalendář a číselnou soustavu Stéla La Mojarra: Zárodek hieroglyfického písma a číslic na kalendáři Olméků na stéle (levá část zápisu) Zadní část stély C z města Tres Zapotes s nejstarším záznamem data: čísla odpovídají kalendářnímu záznamu 3. září roku 32 př. n. l. Záznam patří i k nejstaršímu záznamu olméckého písma

11 Olmékové Písmo jednoduchý systém symbolických znaků – zárodek hieroglyfického písma. Zárodek hieroglyfického písma Olméků

12 Písemné prameny Předkolumbovské civilizace 1. jsou literárními národy 2. vyvinuly písmo a ke studiu jsou vděčnější i v případě, že písmo není rozluštěné 3. je tu velká naděje na případné pozdější rozluštění Stránka z kodexu Magliabechiano se symboly prvních čtyř dní středoamerického (zvl. aztéckého) 260 denního kalendáře: (Se = jedna) – Den (pazourkového) nože [tecpatl] (Ome = dva) – Dešťový den [quiahuitl] (Yei = tři) – Květinový den [xochitl] (Nahui = čtyři) – Den kajmana [xipaktl] Symbol pro Dešťový den se nápadně podobá glyfu boha Tlaloca.

13 Písemné prameny Tři druhy pramenů: 1. vznik před příchodem dobyvatelů a v písmu, které kultura užívala 2. zapsané latinkou (v původním jazyce nebo v jazyce dobyvatelů), a to příslušníkem kultury, nebo podle vyprávění (nejčastěji misionářem) 3. zprávy kněží, mnichů a vojáků či úředníků Stránka z kodexu zv. Osuna (z roku 1565, jehož pravděpodobným autorem je misionář Diego Durán) zachytila na str. 93 tři hieroglyfické symboly pro názvy měst Texcoco, Tenochtitlan (Mexico) a Tlacopán.

14 Písemné prameny Jaké typy písma středoamerické kultury používali? 1. Hieroglyfické (logografické) - pracuje s ideogramy jednotlivých slov, možno vyluštit jen tehdy, disponujeme-li srovnávacím materiálem, který by odhalil význam některých znaků Raný aztécký hieroglyf pro mluvící ženu (Florentinský kodex) Aztécký kalendář – hieroglyfy pro Dny vody, zajíce a jelena (starší nahuaské písmo nedokázalo úplně zaznamenat gramatické jevy a kontext věty bylo tedy třeba objasnit pomocí ikonografie, která nápisy obklopovala).

15 Písemné prameny Jaké typy písma středoamerické kultury používali? 2. Fonetické každé písmeno vyjadřuje jediný zvuk (nejjednodušší – k vyjádření velkého množství slov postačí malé množství písmen – systém velice přizpůsobivý a umožňuje nekonečné (dokonale srozumitelné) variace Stránka z pozdně aztéckého kodexu Boturini – kombinace hieroglyfů s fonetickými prvky.

16 Písemné prameny Jaké typy písma středoamerické kultury používali? 3. Logosylabické znaky logografické (slova) a sylabické (slabiky) – praktičtější než hieroglyfy, bez variability fonetického systému. Umožňuje zápisy pomocí logogramů, logogramů a sylabických znaků, nebo pouze v sylabické formě. Příkladem je mayský logogram pro slovo Jaguár – BALAM, které může znamenat celé slovo nebo pouze slabiku „ba“. Naopak k logogramu „BALAM“ mohou být připojovány další slabiky umožňující morfologii tohoto slova (BALAM – A).


Stáhnout ppt "Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji PROJEKT CZ.1.07/1.1.08/01.0009."

Podobné prezentace


Reklamy Google