Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Něco o jednoduchých strojích

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Něco o jednoduchých strojích"— Transkript prezentace:

1 Něco o jednoduchých strojích
Jednoduché stroje usnadňují lidem práci, většinou tím, že umožní působit menší silou, než by bylo bez jednoduchého stroje nutné. Tato výhoda je, ale vyvážena nutností působit po delší dráze, takže výsledné množství mechanické práce vykonané s jednoduchým strojem je stejné(ve skutečnosti dokonce vyšší) než práce bez jednoduchého stroje.

2 Jednoduché stroje Kladka Řetězový kladkostroj Páka Nakloněná rovina
Klín Šroub

3 Kladka Kladka je kolo zavěšené za osu, v jehož drážce je lano. Jednoduchá kladka pomáhá zvedat břemeno prostou změnou směru, ve kterém vynakládáte sílu. Spojením několika kladek dohromady vzniká tzv. kladkostroj, poskytující mech. Výhodu snížením síly nutné ke zvedání nákladů.

4 Řetězový kladkostroj Řetězový kladkostroj pomáhá zvedat těžká břemena.Skládá se ze smyčky,řetězu a tří kladek.Spodní z nich je jednoduchá kladka s hákem,na němž je břemeno Horní kladky jsou dvě větší a menší,na společné ose.Část řetězu za kterou se tahá,se odvíjí z větší kladky a odvíjí se i řetěz z menší kladky a tak se vzdálenost mezi spodní a horními kladkami zmenšuje Síla tak působí.Kladkostrojem se tak snadno zvedne i těžké břemeno.

5 Páka Páka je zařízení sestávající z tyče otáčející se kolem pevného bodu,zvaného osa páky.Většina pák je používána pro zvýšení síly a dovoluje snadněji pohybovat těžkým břemenem.Pák je rovněž používáno k prodloužení dráhy pohybu,příkladem může být rybaření.Stačí malý pohyb rukojetí prutu k tomu,aby jeho konec opsal dlouhý oblouk.

6 Nakloněná rovina Nakloněná rovina nebo svah může významně snížit sílu potřebnou ke zdvihání těžkého břemene do velké výšky. Svah činí zdvihání jednodušším, jelikož podpírá značnou část tíhy břemene. Menší síla ho poté vytáhne na vršek nakloněné roviny. Nicméně práce k tomuto úkonu vynaložená je stále stejná.

7 Klín Klín je jednoduchý stroj, jehož jedinou částí je těleso s průřezem ve tvaru trojúhelníku. Síla,která působí na podstavu klínu se rozloží ve směru kolmém na boční stěny, přitom tyto složky jsou menší než původní síly. Velikost silových složek závisí na úhlu,který svírají boční stěny,čím je tento úhel menší(klín je ostřejší),tím jsou síly větší.Klín je základem např. sekery, nože,špičky hřebíku a vrutu.

8 Šroub Šroub je jednoduchý stroj, jehož hlavní částí je závit. Otáčením závitu dochází k posouvání šroubu příp. k posouvání tělesa v závitu. Síla otáčející šroubem je menší než síla, která posouvá šroub. Závit je vlastně zatočená nakloněná rovina, síla posunu po nakloněné rovině je menší než síla potřebná ke zvedání tělesa bez nakloněné roviny.


Stáhnout ppt "Něco o jednoduchých strojích"

Podobné prezentace


Reklamy Google