Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOTANIKA ŘASY SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika - Řasy Řasy - charakteristika Eukaryotické organismy Jádro eukaryotického typu: jaderná membrána, jadérko, lineární.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOTANIKA ŘASY SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika - Řasy Řasy - charakteristika Eukaryotické organismy Jádro eukaryotického typu: jaderná membrána, jadérko, lineární."— Transkript prezentace:

1

2 BOTANIKA ŘASY

3 SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika - Řasy Řasy - charakteristika Eukaryotické organismy Jádro eukaryotického typu: jaderná membrána, jadérko, lineární molekuly DNA. Mitóza: rozchod chromosomů zajišťuje mitotické vřeténko. Vyvinuta meióza a pravé pohlavní rozmnožování.

4 SOŠS a SOU Kadaň 3Botanika - Řasy Řasy - charakteristika Rozmnožování: Vegetativní: oddělované buňky nebo úlomky stélek. Nepohlavní: mitospory (plano- nebo aplanospory), vyvíjejí se přeměnou vegetativních buněk nebo ve sporangiích. Pohlavní: redukční dělení, tvorba gamet, plasmogamie, karyogamie.

5 SOŠS a SOU Kadaň 4Botanika - Řasy Stavba stélky řas Monadoidní (bičíkatá) Rhizopodová (měňavkovitá) Kokální Trichální (vláknitá) Pletivná (pseudoparenchymatická) Sifonální (trubicovitá)

6 SOŠS a SOU Kadaň 5Botanika - Řasy Stavba stélky řas Monadoidní (bičíkatá) - jednobuněční, jednojaderní bičíkovci, 1 nebo více bičíků. Rhizopodová (měňavkovitá) - jednobuněčná, jedno- nebo vícejaderná, tvoří panožky. Kokální - jednobuněčná, jednojaderná, s pevnou buněčnou stěnou. Trichální (vláknitá) - mnohobuněčná, s 1-jadernými buňkami (obvykle propojeny plasmodesmy); pokud se větví, jsou všechny větve stejnocenné.

7 SOŠS a SOU Kadaň 6Botanika - Řasy Stavba stélky řas Pletivná (pseudoparenchymatická) - dělení buněk ve dvou nebo třech kolmých rovinách. Sifonální (trubicovitá) - vakovitá nebo vláknitá, mnohojaderná, vegetativní stélka bez přehrádek, přehrádky oddělují pouze reprodukční struktury.

8 SOŠS a SOU Kadaň 7Botanika - Řasy Řasy Jednobuněčná – pohyblivá stélka Jednobuněčná – pohyblivá stélka Jednobuněčná – nepohyblivá stélka Jednobuněčná – nepohyblivá stélka Mnohobuněčná – pletivná stélka Mnohobuněčná – pletivná stélka

9 SOŠS a SOU Kadaň 8Botanika - Řasy Systém řas Říše: Chromista Říše: Chromista Oddělení: Skrytěnky Oddělení: Skrytěnky Oddělení: Chromofyty Oddělení: Chromofyty Třída: Rozsivky Třída: Rozsivky Třída: Hnědé řasy (chaluhy) Třída: Hnědé řasy (chaluhy) Říše: Protozoa Říše: Protozoa Oddělení: Obrněnky Oddělení: Obrněnky Oddělení: Krásnoočka Oddělení: Krásnoočka Říše: Rostliny Říše: Rostliny Oddělení: Ruduchy Oddělení: Ruduchy Oddělení: Zelené řasy Oddělení: Zelené řasy Oddělení: Parožnatky Oddělení: Parožnatky

10 SOŠS a SOU Kadaň 9Botanika - Řasy Oddělení: Skrytěnky Jednobuněčné, dvoubičíkaté organismy Jednobuněčné, dvoubičíkaté organismy Chlorofyly a, c, karoteny, xantofyly, fykobiliproteiny Chlorofyly a, c, karoteny, xantofyly, fykobiliproteiny V chladných vodách – součást fytoplanktonu V chladných vodách – součást fytoplanktonu Rod: Cryptomonas – hnědé chloroplasty Rod: Cryptomonas – hnědé chloroplasty Rod: Cryptomonas

11 SOŠS a SOU Kadaň 10Botanika - Řasy Oddělení: Chromophyty Mají chlorofyl a a c, většinou i xantofyl fukoxanthin. Mají chlorofyl a a c, většinou i xantofyl fukoxanthin. Chloroplasty mají 4 membrány, dvě z toho jsou membrány endoplazmatického retikula, většinou spojeného s jádrem. Chloroplasty mají 4 membrány, dvě z toho jsou membrány endoplazmatického retikula, většinou spojeného s jádrem. Thylakoidy jsou srostlé po trojicích. Thylakoidy jsou srostlé po trojicích. Zásobní látka je chrysolaminaran, uložený mimo chloroplast, nikdy škrob (další zásobní látky jsou olej, polyfosfátová zrnka – volutin, aj.). Zásobní látka je chrysolaminaran, uložený mimo chloroplast, nikdy škrob (další zásobní látky jsou olej, polyfosfátová zrnka – volutin, aj.). Bičíkatá stádia mají dva heterokontní (nestejno- cenné) bičíky, které se liší délkou, funkcí i strukturou. Bičíkatá stádia mají dva heterokontní (nestejno- cenné) bičíky, které se liší délkou, funkcí i strukturou.

12 SOŠS a SOU Kadaň 11Botanika - Řasy Třída: Rozsivky Jednobuněčné řasy – kokální stélka. Jednobuněčné řasy – kokální stélka. Povrch jejich těla je kryt pevnou dvoudílnou křemičitou schránkou – frustulou. Povrch jejich těla je kryt pevnou dvoudílnou křemičitou schránkou – frustulou. Frustula má velmi charakteristickou stavbu, podle které se rozsivky určují. Frustula má velmi charakteristickou stavbu, podle které se rozsivky určují. Jsou nejvýznamnější součástí mořského planktonu. Jsou nejvýznamnější součástí mořského planktonu.

13 SOŠS a SOU Kadaň 12Botanika - Řasy Třída: Hnědé řasy Skupina asi 1500 druhů. Skupina asi 1500 druhů. Dosahují velikosti až 50 m. Dosahují velikosti až 50 m. Jejich stélka se obvykle skládá z obdoby kořenů – rhizoidu, obdoby stonku – kauloidu a obdoby listu – fyloidu. Jejich stélka se obvykle skládá z obdoby kořenů – rhizoidu, obdoby stonku – kauloidu a obdoby listu – fyloidu. Můžou žít i několik let. Můžou žít i několik let. Několik druhů se využívá jako potrava – zejména v japonské kuchyni. Několik druhů se využívá jako potrava – zejména v japonské kuchyni. Chaluha bublinatá

14 SOŠS a SOU Kadaň 13Botanika - Řasy Oddělení: Obrněnky Obrněnky jsou v naprosté většině volně žijící bičíkovci. Obrněnky jsou v naprosté většině volně žijící bičíkovci. Velké množství obrněnek nemá fotosyntetický aparát a živí se heterotrofně. Velké množství obrněnek nemá fotosyntetický aparát a živí se heterotrofně. Některé jsou schopny i aktivního lovu a fagotrofie. Některé jsou schopny i aktivního lovu a fagotrofie. Mají-li chlorofyl, pak jsou to chlorofyly a a c. Mají-li chlorofyl, pak jsou to chlorofyly a a c. Povrch těla je zpravidla kryt mocnou celulózní schránkou. Povrch těla je zpravidla kryt mocnou celulózní schránkou. Mají velmi zvláštní jádro zvané dinokaryon - obrovské, obsahuje asi 10x víc DNA, než by bylo obvyklé. Mají velmi zvláštní jádro zvané dinokaryon - obrovské, obsahuje asi 10x víc DNA, než by bylo obvyklé.

15 SOŠS a SOU Kadaň 14Botanika - Řasy Oddělení: Obrněnky Obrněnky mají schopnost produkovat značné množství jedovatých látek. Obrněnky mají schopnost produkovat značné množství jedovatých látek. Jejich přemnožením v moři nebo brakických vodách vzniká červený, velmi toxický vodní květ, tzv. red tide. Mají zásadní ekologický význam - druhá nejvýznamnější skupina producentů mořského planktonu (po rozsivkách). Jejich přemnožením v moři nebo brakických vodách vzniká červený, velmi toxický vodní květ, tzv. red tide. Mají zásadní ekologický význam - druhá nejvýznamnější skupina producentů mořského planktonu (po rozsivkách).

16 SOŠS a SOU Kadaň 15Botanika - Řasy Oddělení: Obrněnky

17 SOŠS a SOU Kadaň 16Botanika - Řasy Oddělení: Krásnoočka Jednobuněční, většinou volně žijící bičíkovci. Jednobuněční, většinou volně žijící bičíkovci. Jejich chloroplasty obsahují chlorofyl a a b (toho jen malé množství). Jejich chloroplasty obsahují chlorofyl a a b (toho jen malé množství). Povrch buňky je kryt tzv. pelikulou, což jsou šroubovitě vinuté bílkovinné proužky (umožňují proměnlivost tvaru buňky). Povrch buňky je kryt tzv. pelikulou, což jsou šroubovitě vinuté bílkovinné proužky (umožňují proměnlivost tvaru buňky). Některé druhy (Trachelomonas, Strombomonas) mají na povrchu hnědě zbarvenou pevnou schránku – loriku. Některé druhy (Trachelomonas, Strombomonas) mají na povrchu hnědě zbarvenou pevnou schránku – loriku. Z lahvicovité nádržky v přední části buňky – ampule – vyrůstají bičíky. Z lahvicovité nádržky v přední části buňky – ampule – vyrůstají bičíky. Krásnoočko zelené – mixotrofní organismus. Krásnoočko zelené – mixotrofní organismus.

18 SOŠS a SOU Kadaň 17Botanika - Řasy Oddělení: Krásnoočka Euglena viridis – krásnoočko zelené

19 SOŠS a SOU Kadaň 18Botanika - Řasy Oddělení: Ruduchy Mnohobuněčné fotoautotrofní organismy. Mnohobuněčné fotoautotrofní organismy. Stélka pletivná nebo vláknitá. Stélka pletivná nebo vláknitá. Barviva: Chlorofyl a, d, karotenoidy, fykoboliproteiny, fykocyanin. Barviva: Chlorofyl a, d, karotenoidy, fykoboliproteiny, fykocyanin. Rozmnožování: dělení buněk, rozpad stélek. Rozmnožování: dělení buněk, rozpad stélek. Největší výskyt v teplých mořích. Největší výskyt v teplých mořích.

20 SOŠS a SOU Kadaň 19Botanika - Řasy Oddělení: Ruduchy Agar je sušený sliz, získávaný vyvářením předem usušených a na slunci vybělených stélek uvedených druhů ruduch Červené řasy

21 SOŠS a SOU Kadaň 20Botanika - Řasy Oddělení: Zelené řasy Velice široká skupina, mají v podstatě všechny druhy stélek a je jich veliké množství druhů. Velice široká skupina, mají v podstatě všechny druhy stélek a je jich veliké množství druhů. Společným znakem této skupiny je přítomnost chlorofylů a i b, α- i β- karotenu, jako u vyšších rostlin. Společným znakem této skupiny je přítomnost chlorofylů a i b, α- i β- karotenu, jako u vyšších rostlin. Z této skupiny řas se pravděpodobně vyvinuly vyšší rostliny. Z této skupiny řas se pravděpodobně vyvinuly vyšší rostliny. Zásobní látka je především škrob, některé skupiny mají ještě nějaké další specifické zásobní látky. Buněčná stěna je zpravidla celulózní. Zásobní látka je především škrob, některé skupiny mají ještě nějaké další specifické zásobní látky. Buněčná stěna je zpravidla celulózní.

22 SOŠS a SOU Kadaň 21Botanika - Řasy Třída: Chlamydophyceae Jednotlivé bičíkaté buňky jeho coenobia se sekupují do dutého kulovitého útvaru. Jednotlivé bičíkaté buňky jeho coenobia se sekupují do dutého kulovitého útvaru. Volvox globator – váleč koulivý

23 SOŠS a SOU Kadaň 22Botanika - Řasy Třída: Zelenivky – Chlorophyceae Jednoduché kokální řasy. Jednoduché kokální řasy. Jednoduchá vlákna. Jednoduchá vlákna. Rozvětvená (heterotrichální) stélka. Rozvětvená (heterotrichální) stélka. Pletivná stélka. Pletivná stélka. ŘetízovkaRůznobrvka

24 SOŠS a SOU Kadaň 23Botanika - Řasy Třída: Zelenivky – Chlorophyceae Žabí vlasŠroubatka

25 SOŠS a SOU Kadaň 24Botanika - Řasy Třída: Zelenivky – Chlorophyceae Zrněnka – zelená řasa s kokální stélkou

26 SOŠS a SOU Kadaň 25Botanika - Řasy Oddělení: Parožnatky 15 – 50 cm dlouhé, přeslenité postranní lodyhy. 15 – 50 cm dlouhé, přeslenité postranní lodyhy. Tělo je prostoupeno uhličitanem vápenatým. Tělo je prostoupeno uhličitanem vápenatým.

27 SOŠS a SOU Kadaň 26Botanika - Řasy Které pojmy spolu souvisí? 1.Ruduchy 2.Krásnoočka 3.Rozsivky 4.Váleč koulivý 5.Parožnatky a) Volvox globator b) Agar c) Světločivná skvrna d) Dvoudílné křemité schránky e) Přeslenité postranní lodyhy

28 SOŠS a SOU Kadaň 27Botanika - Řasy Vyhodnocení 1. b 2. c 3. d 4. a 5. e

29 SOŠS a SOU Kadaň 28Botanika - Řasy Opakování Co je to váleč koulivý? Co je to váleč koulivý? Jaký význam má chaluha bublinatá? Jaký význam má chaluha bublinatá? Čím je vyztužena stélka parožnatek? Čím je vyztužena stélka parožnatek? Čím je vyztužena stélka rozsivek? Čím je vyztužena stélka rozsivek? Z jakých řas se vytváří AGAR? Z jakých řas se vytváří AGAR?

30 SOŠS a SOU Kadaň 29Botanika - Řasy Použité zdroje Kincl, L., Kincl, M., Jarklová, J.: Biologie rostlin pro 1. ročník gymnázií, Nakladatelství Fortuna, Praha, 2006 http://www.sci.muni.cz http://www.sinicearasy.cz


Stáhnout ppt "BOTANIKA ŘASY SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika - Řasy Řasy - charakteristika Eukaryotické organismy Jádro eukaryotického typu: jaderná membrána, jadérko, lineární."

Podobné prezentace


Reklamy Google