Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Skloňování cizích vlastních jmen. Ukázka „Naše knihovna“ Cizí jména vlastní se skloňují většinou ve shodě se svým rodem a zakončením jako jména domácí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Skloňování cizích vlastních jmen. Ukázka „Naše knihovna“ Cizí jména vlastní se skloňují většinou ve shodě se svým rodem a zakončením jako jména domácí."— Transkript prezentace:

1 Skloňování cizích vlastních jmen

2 Ukázka „Naše knihovna“ Cizí jména vlastní se skloňují většinou ve shodě se svým rodem a zakončením jako jména domácí podle vzorů: Puškin, -a (PÁN)Taras, -e (MUŽ) Elektra, -y (ŽENA) Schiller, aNikolajevič, -eKuba, -y Fjodor, -aMichajlovič, -eAustrálie, -e (RŮŽE)

3 POZOR! Tolstoj – Tolstého – Tolstému Dostojevskij – Dostojevského – (o) Dostojevském Slowacki – Slowackého – 7. p. Slowackým Slovanská jména, která jsou svým původem přídavná jména, se skloňují jako česká přídavná jména cv. 1 Slovanská jména

4 Osobní jména se zakončením na -o Mívají ostatní pády podle vzoru pán. Také obecně známá cizí osobní jména na –e mívají ostatní tvary podle vzoru pán a vedle toho přejímají také zakončení na –ho,-mu atd. podle skloňování vzoru ten. Méně známá jména na –e a neslovanská jména na –i se skloňují jen podle zájmena ten.

5 V praxi to vypadá následovně… Ševčenko, 2. p. Ševčenka PÁNA Goethe, 2. p. Goetha/Goetheho PÁNA/TOHO Heine, 2. p. Heina/Heineho… Verdi, 2. p. Verdiho, 3. p. Verdimu TOHO, TOMU… Cv. 2. Osobní jména zakončená na –e, -o, -i:

6 Jména řecká a latinská Odsouvá se při skloňování zakončení 1. pádu –os, -es, -us, -as a koncovky jsou dle vzoru pán. 1. PÁD – 2. PÁD Aischylos – Aischyla Sofokles – Sofokla Euripides – Euripida Oidipus – Oidipa Prometheus – Promethea Pausanias - Pausania Zkuste vyskloňovat jméno známého antického dramatika Aischyla! Cv. 3. Řecká a latinská jména:

7 Cizí vlastní jména zakončená na -ea Skloňují se jako podstatné jméno IDEA 1.pád2. pád3. pád4. pád KoreaKoreje/Korey KorejiKoreu OdysseaOdysseje/OdyseyOdyssejiOdysseu ideaideje/ideyidejiideu Cv. 4. Cizí vlastní jména zakončená na –ea:

8 Nesklonná cizí jména Tbilisi Baku Bueonos Aires Waterloo Mississippi Missouri Mali Bali Fidži Cv. 5. Nesklonná cizí jména

9 Procvičování Cvičení 6. Přiřaďte ke správnému vzoru jména: Bilbao, Albert, Weiss, Mariana, Neapol, Zinga (mužské příjmení), Tokio, Beethoven, Izrael, Sofie, Bergen, Basilej, Hamburg, Matyáš, Káhira, Sylvie, Goya, Bangladéš. Cvičení 7. Uvádějte ve správných tvarech!

10 Pokud nevíte, jaký tvar správně použít, nahlédněte do Pravidel českého pravopisu!

11 zdroje: Styblík, V. a kol.: Český jazyk pro 8. ročník ZŠ. SPN, Praha 2002. Obrázek sova, on-line: http://www.fun-website.com/bojankezadjecu-coloringpageshttp://www.fun-website.com/bojankezadjecu-coloringpages M

12 zdroje: Styblík, V. a kol.: Český jazyk pro 8. ročník ZŠ. SPN, Praha 2002. Obrázek sova, on-line: http://www.fun-website.com/bojankezadjecu-coloringpageshttp://www.fun-website.com/bojankezadjecu-coloringpages Müllerová, O.: Český jazyk 8 Mluvnice. SPL – Práce, Praha 2000.


Stáhnout ppt "Skloňování cizích vlastních jmen. Ukázka „Naše knihovna“ Cizí jména vlastní se skloňují většinou ve shodě se svým rodem a zakončením jako jména domácí."

Podobné prezentace


Reklamy Google