Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dobrý den! Dnes si povíme něco o skloňování obecných jmen přejatých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dobrý den! Dnes si povíme něco o skloňování obecných jmen přejatých."— Transkript prezentace:

1 Dobrý den! Dnes si povíme něco o skloňování obecných jmen přejatých.

2 Jsou to slova zdomácnělá, která byla do češtiny přejata z jiného jazyka,ale po stránce hláskové a tvarové se již přizpůsobila českému jazyku, takže si jejich původ ani neuvědomujeme. vz. RŮŽE expozice historie vz. HRAD materiál exponát vz. ŽENA expozice historie Jaká jsou slova přejatá?

3 1. pád 2. pád humanismus humanismu génius génia idea ideje nebo idey muzeummuzea faktumfakta tématématu datumdata Slova přejatá, která si dosud v různé míře zachovala svůj původní ráz a která určujeme jako cizí. Jedná se o některé typy jmen, zejména latinského a řeckého původu, kde však zakončení v 1. pádě o skloňování nerozhoduje. A kam řadíme cizí slova? Jak je skloňujeme?

4 Jaká další cizí slova, která se objevují v českém jazyce znáte? Podle jakých vzorů se tato slova skloňují? A co třeba florbal, bufet, cirkus, jóga, manéž, mango, dieta, nebo koala a pyžamo?

5 1. p. génius – 2. p. génia – 3. p. géniovi... POZOR! v množném čísle má toto jméno tvary podle vzoru MUŽ: 1. p. géniové, 4. p. génie, 6. p. (o) géniích, 7. p. génii POZOR! 1. p. humus – 2. p. humusu 1. p. virus – 2. p. virusu nebo viru Jména mužského rodu zakončená na –us mají tvary podle vzoru HRAD nebo PÁN (zakončení na –us se v některých případech odsouvá).

6 1. p. č. j. 2. p. č. j. 2. p. č. mn. muzeum muzea muzeí studiumstudia studií vakuumvakuavakuí Jména středního rodu zakončená na –eum, -ium, -uum mají tvary jednotného čísla a 1. a 4. p. čísla množného podle vzoru MĚSTO, ostatní tvary množného čísla podle vzoru MOŘE (zakončení na –um se přitom odsouvá). Ostatní jména středního roku zakončená na –um mají tvary obou čísel podle vzoru MĚSTO (zakončení na –um se přitom odsouvá). 1. p. č. j. 2. p. č. j.2. p. č.mn. faktumfakta fakt centrumcentracenter datumdatadat

7 Při návštěvě Domažlic jsme zavítali do (muzeum) bratří Špillarů. Rodiče nás vždy vedli ke (studium) cizích jazyků. V (planetárium) jsme si prohlédli krásnou expozici věnovanou noční obloze. Honza má doma čtyři (terárium), ve kterých chová exotické plazy. Odpoledne musím vyměnit vodu v (akvárium). V lednu byl Den otevřených dveří na (gymnázium) Františka Křižíka. Po návratu ze školního výletu jsme se spolužáky lepili fotografie do (album). V (centrum) města je velký kostel s věží. Do tohoto (datum) musíme mít hotový úkol ze zeměpisu. Obával jsem se chřipkového (virus). Podstatná jména v závorkách převeďte do náležitých tvarů!

8 1. p. č. j. 2. p. č. j. 1. a 4. p. č.mn. tématématutémata schéma schématu schémata drama dramatu dramata Jména středního roku zakončená na –ma naopak kmen rozšiřují o –at- a skloňují se podle vzoru MĚSTO s výjimkou 2. p. čísla jednotného. Zvláštní skloňování mají ojediněná jména ženského rodu typu IDEA – skloňují se zčásti podle vzoru ŽENA, zčásti podle vzoru RŮŽE. Jednotné číslo množné číslo RŮŽE ŽENARŮŽE ŽENA 1. p. ideaideje i idey 2. p. ideje i ideyidejí 3. p. idejiidejím i ideám 4. p. ideuideje i idey 6. p. idejiidejích i ideách 7. p. idejí i ideouidejemi i ideami

9 Zkuste vyskloňovat slova orchidea a Odyssea.

10 Z uvedených slov tvořte věty – slova užívejte v jiném, než 1. pádě! (téma, drama, klima, idea, Odyssea, orchidea). Takže… slovo SCHÉMA… Učitel kreslil na tabuli schémata zapojení elektrického proudu.

11 Některá přejatá podstatná jména se neskloňují. Jsou to jména středního rodu s neobvyklým zakončením – např. angažmá, ragú, tabu, taxi.. Znáte nějaká další přejatá podstatná jména, která se neskloňují? Tvořte z těchto slov smysluplné věty. Nápověda! Filé, kupé, finále, želé, ragby, buly, taxi, angažmá, tabu, instituce, šodó, zoo, froté, blues...

12 Nápadné už jejich hláskové složení (aloe, ekzém). V některých slovech se píší málo používaná písmena jako jsou w, q, x, která se v domácích slovech nevyskytují (slowfox, export) a jsou v nich často použita písmena g a f, nebo dvojhlásky au, eu (gramofon, auto, pneu). Jak poznám slova cizího původu?

13 A budeme dnes ještě něco probírat? To už je pro dnešek vše. Děkuji za pozornost!

14 Zdroje: Styblík, Vl., Čechová, M., Hauser, P., Hošnová, E.: Český jazyk pro 8. ročník základní školy a pro odpovídající ročník víceletých gymnázií. Praha, SPN 1998. Obrázky: Sova: sova-logo.jpg, 21. 11. 2011, 7.36, http://sova.osjak.cz/sova/2005 Einstein: einstein.jpg, 21. 11. 2011, 7.36 http://monkeysden.blog.com/ Kermit: kermit.jpg, 21. 11. 2011, 7. 36, http://ffffound.com/image/093a60c633f619af1ab6c8fda8635bf1fa733bb6


Stáhnout ppt "Dobrý den! Dnes si povíme něco o skloňování obecných jmen přejatých."

Podobné prezentace


Reklamy Google