Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slova přejatá VY_32_INOVACE_ČJ-M 8.,9.02. Anotace: Seznamuje se skloňováním slov cizího původu a učí je použít v praxi. Vzdělávací oblast: Český jazyk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slova přejatá VY_32_INOVACE_ČJ-M 8.,9.02. Anotace: Seznamuje se skloňováním slov cizího původu a učí je použít v praxi. Vzdělávací oblast: Český jazyk."— Transkript prezentace:

1 Slova přejatá VY_32_INOVACE_ČJ-M 8.,9.02

2 Anotace: Seznamuje se skloňováním slov cizího původu a učí je použít v praxi. Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura Autor: PaedDr. Kajetána Buchtová Jazyk: český Očekávaný výstup: klíčová slova-skloňování jmen obecných a vlastních, idea, genius, odsouvání koncovek slov původu řeckého, latinského Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : osmý ročník základní školy Anotace: Seznamuje se skloňováním slov cizího původu a učí je použít v praxi. Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura Autor: PaedDr. Kajetána Buchtová Jazyk: český Očekávaný výstup: klíčová slova-skloňování jmen obecných a vlastních, idea, genius, odsouvání koncovek slov původu řeckého, latinského Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : osmý ročník základní školy Slova přejatá VY_32_INOVACE_ČJ-M 8.,9.02

3 ? ?

4 krokusu gymnáziuma

5 musea akvária rasismu

6 Jak tedy přejatá jména skloňujeme? Stejně jako česká - ke vzorům je přiřazujeme podle jejich zakončení. Jména zakončena na souhlásku- bývají rodu mužského a skloňují se většinou podle vzorů pán- hrad. Některá odsouvají zakončení 1. pádu. Bývají to jména původu řeckého nebo latinského.- um, -on, -ium, -eum, -uum, -ion, -us, ius.

7

8 idea orchidea Podstatná jména zakončena na –ea se skloňují podle vzoru žena a růže. Najdi jaké má idea tvary v jednotlivých pádech. Kde jsou dvojí tvary? K řešení použij učebnici Český jazyk pro 8.ročník.


Stáhnout ppt "Slova přejatá VY_32_INOVACE_ČJ-M 8.,9.02. Anotace: Seznamuje se skloňováním slov cizího původu a učí je použít v praxi. Vzdělávací oblast: Český jazyk."

Podobné prezentace


Reklamy Google