Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím

2 Elektroskop ukáže výchylku. Na elektroskop připevníme zinkovou destičku a nabijeme ji záporným elektrickým nábojem.

3 Výchylka elektroskopu poklesne, destička „ztratí“ záporný elektrický náboj. Nabitou destičku osvětlíme horským sluncem.

4 Výchylka elektroskopu zůstane také po osvětlení. Nabijeme-li zinkovou destičku kladným elektrickým nábojem …

5 Dopadající záření uvolňuje z kovu elektrony, ale ne částice s kladným nábojem.

6 Mezi zdroj záření a zinkovou destičku postavíme skleněnou desku pohlcující ultrafialové záření. Uvolnění elektronů z kovu nenastává.

7 ultrafialové záření infračervené záření 10 19 Hz 10 18 Hz 10 17 Hz 10 16 Hz 10 15 Hz 10 14 Hz 10 13 Hz 10 12 Hz 10 11 Hz 10 10 Hz 1000 MHz 100 MHz 10 MHz 1000 kHz f  paprsky X paprsky mikrovlnné záření rádiové vlny viditelné světlo Ultrafialové záření má větší frekvenci než světlo.

8 K M A A Závěry: Pro každý kov existuje hraniční frekvence - f 0 : - je-li f > f 0, záření uvolňuje elektrony z kovu, - je-li f < f 0, záření neuvolňuje elektrony z kovu. Na katodu dopadá záření, které z ní uvolňuje elektrony a obvodem prochází proud.

9 K M A A Závěry: Je-li f > f 0, velikost proudu je přímo úměrná intenzitě dopadajícího záření. Na katodu dopadá záření, které z ní uvolňuje elektrony a obvodem prochází proud.

10 K M A A Závěry: Energie elektronů uvolněných z katody: - se zvětšuje se zvětšováním frekvence záření, - nezávisí na intenzitě dopadajícího záření. Na katodu dopadá záření, které z ní uvolňuje elektrony a obvodem prochází proud.

11 Albert Einstein (1879 - 1955), německý fyzik

12 Einsteinova teorie fotoelektrického jevu (1905) Energie záření není rozložena v prostoru spojitě, ale skládá se z konečného počtu v prostoru lokalizovaných kvant, které mohou být pohlceny a vyzářeny pouze jako celky. světelné kvantum = foton Energie světelného kvanta (fotonu) Hybnost světelného kvanta (fotonu) h = 6,63.10 -34 J.s (Planckova konstanta)

13 W v - výstupní práce Část energie fotonu se spotřebuje na uvolnění elektronu z kovu a zbytek zůstane elektronu jako jeho kinetická energie. Einsteinova teorie fotoelektrického jevu (1905) Každý foton odevzdá energii jedinému elektronu.

14 Podmínka vzniku fotoelektrického jevu Jestliže f o - mezní frekvence Záření s frekvencí f < f 0 nemůže uvolnit elektron z kovu. Einsteinova teorie fotoelektrického jevu (1905) Každý foton odevzdá energii jedinému elektronu.

15 Řešte úlohu: Výstupní práce pro sodík je 2,1 eV. S jakou energii budou vyletovat elektrony z povrchu sodíkové katody, jestliže na ni dopadá ultrafialové záření s vlnovou délkou 300 nm? E= 2 eV


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím."

Podobné prezentace


Reklamy Google