Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím

2 Elektroskop ukáže výchylku. Na elektroskop připevníme zinkovou destičku a nabijeme ji záporným elektrickým nábojem.

3 Výchylka elektroskopu poklesne, destička „ztratí“ záporný elektrický náboj. Nabitou destičku osvětlíme horským sluncem.

4 Výchylka elektroskopu zůstane také po osvětlení. Nabijeme-li zinkovou destičku kladným elektrickým nábojem …

5 Dopadající záření uvolňuje z kovu elektrony, ale ne částice s kladným nábojem.

6 Mezi zdroj záření a zinkovou destičku postavíme skleněnou desku pohlcující ultrafialové záření. Uvolnění elektronů z kovu nenastává.

7 ultrafialové záření infračervené záření Hz Hz Hz Hz Hz Hz Hz Hz Hz Hz 1000 MHz 100 MHz 10 MHz 1000 kHz f  paprsky X paprsky mikrovlnné záření rádiové vlny viditelné světlo Ultrafialové záření má větší frekvenci než světlo.

8 K M A A Závěry: Pro každý kov existuje hraniční frekvence - f 0 : - je-li f > f 0, záření uvolňuje elektrony z kovu, - je-li f < f 0, záření neuvolňuje elektrony z kovu. Na katodu dopadá záření, které z ní uvolňuje elektrony a obvodem prochází proud.

9 K M A A Závěry: Je-li f > f 0, velikost proudu je přímo úměrná intenzitě dopadajícího záření. Na katodu dopadá záření, které z ní uvolňuje elektrony a obvodem prochází proud.

10 K M A A Závěry: Energie elektronů uvolněných z katody: - se zvětšuje se zvětšováním frekvence záření, - nezávisí na intenzitě dopadajícího záření. Na katodu dopadá záření, které z ní uvolňuje elektrony a obvodem prochází proud.

11 Albert Einstein ( ), německý fyzik

12 Einsteinova teorie fotoelektrického jevu (1905) Energie záření není rozložena v prostoru spojitě, ale skládá se z konečného počtu v prostoru lokalizovaných kvant, které mohou být pohlceny a vyzářeny pouze jako celky. světelné kvantum = foton Energie světelného kvanta (fotonu) Hybnost světelného kvanta (fotonu) h = 6, J.s (Planckova konstanta)

13 W v - výstupní práce Část energie fotonu se spotřebuje na uvolnění elektronu z kovu a zbytek zůstane elektronu jako jeho kinetická energie. Einsteinova teorie fotoelektrického jevu (1905) Každý foton odevzdá energii jedinému elektronu.

14 Podmínka vzniku fotoelektrického jevu Jestliže f o - mezní frekvence Záření s frekvencí f < f 0 nemůže uvolnit elektron z kovu. Einsteinova teorie fotoelektrického jevu (1905) Každý foton odevzdá energii jedinému elektronu.

15 Řešte úlohu: Výstupní práce pro sodík je 2,1 eV. S jakou energii budou vyletovat elektrony z povrchu sodíkové katody, jestliže na ni dopadá ultrafialové záření s vlnovou délkou 300 nm? E= 2 eV


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška VNĚJŠÍ FOTOELEKTRICKÝ JEV aneb Jak se šíří záření prostředím."

Podobné prezentace


Reklamy Google