Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Devětsil Mgr. Lucie Rusová 20. 04. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové a české literatuře.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Devětsil Mgr. Lucie Rusová 20. 04. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové a české literatuře."— Transkript prezentace:

1 Devětsil Mgr. Lucie Rusová 20. 04. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové a české literatuře Gymnázium Ivana Olbrachta Semily, Nad Špejcharem 574, příspěvková organizace Nad Špejcharem 574, 513 01 Semily, Česká republika Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0047 Název projektu: Moderní škola

2 /Svaz moderní kultury Devětsil/ Sdružení levicových umělců avantgardy Sdružení levicových umělců avantgardy založen 5. 10. 1920 v Praze V. Vančurou a založen 5. 10. 1920 v Praze V. Vančurou a K. Teigem a také J. Seifertem. Stal se živnou půdou pro proletářské umění Stal se živnou půdou pro proletářské umění Devětsil chtěl především pořádat kulturní akce, vydávat almanachy, nechat prostor divadlu a recitaci Devětsil chtěl především pořádat kulturní akce, vydávat almanachy, nechat prostor divadlu a recitaci /Svaz moderní kultury Devětsil/ Sdružení levicových umělců avantgardy Sdružení levicových umělců avantgardy založen 5. 10. 1920 v Praze V. Vančurou a založen 5. 10. 1920 v Praze V. Vančurou a K. Teigem a také J. Seifertem. Stal se živnou půdou pro proletářské umění Stal se živnou půdou pro proletářské umění Devětsil chtěl především pořádat kulturní akce, vydávat almanachy, nechat prostor divadlu a recitaci Devětsil chtěl především pořádat kulturní akce, vydávat almanachy, nechat prostor divadlu a recitaci Devětsil = jarní bylina

3 nejdříve revoluční směr – chce jít po boku dělnické třídy = proletariátu nejdříve revoluční směr – chce jít po boku dělnické třídy = proletariátu později se začíná stavět do opozice vůči ideologické poezii později se začíná stavět do opozice vůči ideologické poezii dává vznik poetismu – ryze českému uměleckému směru dává vznik poetismu – ryze českému uměleckému směru (v té době Devětsil opouští např. J. Wolker) nejdříve revoluční směr – chce jít po boku dělnické třídy = proletariátu nejdříve revoluční směr – chce jít po boku dělnické třídy = proletariátu později se začíná stavět do opozice vůči ideologické poezii později se začíná stavět do opozice vůči ideologické poezii dává vznik poetismu – ryze českému uměleckému směru dává vznik poetismu – ryze českému uměleckému směru (v té době Devětsil opouští např. J. Wolker)

4 1)umění třídní a proletářské 2)revolučnost 3)kolektivismus postaven nad individualismus 4)optimistické umění (víra v revoluci a lepší zítřky) Texty: mluvčí A. M. Píša J. Wolker – Proletářské umění (1922) S. K. Neumann – O proletářské poezii (1924) 1)umění třídní a proletářské 2)revolučnost 3)kolektivismus postaven nad individualismus 4)optimistické umění (víra v revoluci a lepší zítřky) Texty: mluvčí A. M. Píša J. Wolker – Proletářské umění (1922) S. K. Neumann – O proletářské poezii (1924)

5 Jiří Wolker - Host do domu, Svatý kopeček, Těžká hodina Jindřich Hořejší – Hudba na náměstí, Korálový náhrdelník Jaroslav Seifert – Město v slzách, Samá láska Josef Hora – Pracující den, Srdce a vřava světa Stanislav Kostka Neumann – Rudé zpěvy, České zpěvy, Nové zpěvy V próze: I. Olbracht – Anna proletářka M. Majerová – Nejkrásnější svět V. Vančura – Pekař Jan Marhoul Jiří Wolker - Host do domu, Svatý kopeček, Těžká hodina Jindřich Hořejší – Hudba na náměstí, Korálový náhrdelník Jaroslav Seifert – Město v slzách, Samá láska Josef Hora – Pracující den, Srdce a vřava světa Stanislav Kostka Neumann – Rudé zpěvy, České zpěvy, Nové zpěvy V próze: I. Olbracht – Anna proletářka M. Majerová – Nejkrásnější svět V. Vančura – Pekař Jan Marhoul

6 vzniklo v únoru 1926 bylo dramatickou sekcí Devětsilu stalo se nejvýznamnější divadelní scénou meziválečné kultury objevovaly se tu hry futuristů, dadaistů a poetistů 1927 na scéně dvojice J. Voskovec a J. Werich a přidává se také J. Ježek; režisérem tu je J. Honzl vzniklo v únoru 1926 bylo dramatickou sekcí Devětsilu stalo se nejvýznamnější divadelní scénou meziválečné kultury objevovaly se tu hry futuristů, dadaistů a poetistů 1927 na scéně dvojice J. Voskovec a J. Werich a přidává se také J. Ježek; režisérem tu je J. Honzl viz prezentace Osvobozené divadlo

7 Vysvětlete, co byl Devětsil. S jakými osobnostmi je spojený? Charakterizujte proletářské umění. Kteří autoři patří k proletářskému umění ?

8 PROKOP, Vladimír. Přehled české literatury 20. století: (pro výuku na středních školách). Sokolov: O.K.-Soft, 1998.


Stáhnout ppt "Devětsil Mgr. Lucie Rusová 20. 04. 2014 český jazyk a literatura 3. ročník/septima Moderní umělecké směry přelomu 19. a 20. ve světové a české literatuře."

Podobné prezentace


Reklamy Google