Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Digitální technika Tematická oblast:Digitální technika Téma:Demultiplexery Ročník:2. Datum vytvoření:únor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Digitální technika Tematická oblast:Digitální technika Téma:Demultiplexery Ročník:2. Datum vytvoření:únor."— Transkript prezentace:

1 Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Digitální technika Tematická oblast:Digitální technika Téma:Demultiplexery Ročník:2. Datum vytvoření:únor 2012 Název:VY_32_INOVACE_12.1.05.ELE Anotace: Navrhování a využití digitálních přepínačů – multiplexerů a demultiplexerů. Prezentace je určena pro přípravu žáků oboru Mechanik elektrotechnik. Využitím grafických možností sady Microsoft Office 2010 se materiál stává inovativním zejména názorností výkladu, který vede žáka krok za krokem ke správnému řešení. Interaktivní prezentační prvky, animace a bohaté ilustrační příklady napomáhají lepšímu pochopení tématu a usnadňují rozvoj odborných znalostí a dovedností žáků. Metodický pokyn: Materiál primárně slouží pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využit i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i jako samostatný test. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru. Využitím interaktivní tabule je možné zvýšit jeho interaktivitu.

2 Demultiplexery Demultiplexer plní přesně opačnou funkci než multiplexer. V závislosti na logickém stavu adresových vodičů přenáší z jediného datového vstupu sled logických hodnot na jeden z výstupů, zatímco na ostatních výstupech setrvává neaktivní stav. Opět je možno ho označit jako přepínač digitálních signálů.

3 Demultiplexery Na základě zkušeností s navrhováním multiplexeru navrhněme logický obvod, splňující funkci přepínače, a to propojení jednoho datového vstupu D s některým logickým výstupem Y1, Y2 prostřednictvím adresového vstupu A. Obvod bude též opatřen blokovacím vstupem E (enable), který svou hodnotou logické 1 funkci obvodu povolí.

4 Demultiplexery

5 Demultiplexery Následně se podíváme, jak se blokově kreslí osmikanálový demultiplexer. Označuje se DMUX.

6 Demultiplexery

7 Multiplexery a demultiplexery - využití Multiplexery a demultiplexery se využívají např. v telekomunikační technice při multipřenosech dat pro snížení nákladů na mnohopárové vedení, též v návaznosti na PCM modulaci hovorových signálů. Datové signály jsou rozdělovány na tzv. pakety, které jsou multiplexerem postupně přepínány do jednoho dvouvodičového vedení, na jehož konci opačnou funkci provádí demultiplexer, který sériový signál opět převádí na daný počet výstupů.

8 Kontrolní otázky Vysvětlete, co je demultiplexer. Popište nejjednodušší DMUX. Vysvětlete, jaký je vztah mezi počtem datových výstupů a adresových vstupů a proč. Jakou funkci plní vstup E? Nakreslete šestnáctikanálový DMUX. Jaké je praktické využití multiplexerů a demultiplexerů?

9 Použité zdroje: ANTOŠOVÁ, Marcela a Vratislav DAVÍDEK. Číslicová technika. 3. vyd. České Budějovice: Kopp, 2008, 286 s. ISBN 978-80-7232-333-3. Autorem všech částí tohoto učebního materiálu, není-li uvedeno jinak, je Jiří Gregor.


Stáhnout ppt "Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Digitální technika Tematická oblast:Digitální technika Téma:Demultiplexery Ročník:2. Datum vytvoření:únor."

Podobné prezentace


Reklamy Google