Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM (Global System for Mobile communications) je nejrozšířenějším systémem mobilní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM (Global System for Mobile communications) je nejrozšířenějším systémem mobilní."— Transkript prezentace:

1 Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM (Global System for Mobile communications) je nejrozšířenějším systémem mobilní komunikace používaným ve světě. Mobilní telefonní síť GSM (Global System for Mobile communications) je nejrozšířenějším systémem mobilní komunikace používaným ve světě. Označuje se jako tzv. buňková síť. Označuje se jako tzv. buňková síť. Mobilní sítě využívají ke svému fungování rádiové vlny. Ovšem frekvence, které jsou pro ně dostupné, jsou striktně omezené a každý mobilní operátor jich získává jen velmi omezený počet. Mobilní sítě využívají ke svému fungování rádiové vlny. Ovšem frekvence, které jsou pro ně dostupné, jsou striktně omezené a každý mobilní operátor jich získává jen velmi omezený počet.

2 Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM Frekvence dostává mobilní operátor v rámci své licence, a to od státního orgánu pověřeného správou frekvenčního spektra. Frekvence dostává mobilní operátor v rámci své licence, a to od státního orgánu pověřeného správou frekvenčního spektra. Frekvence u nás rozděluje Český telekomunikační úřad. Frekvence u nás rozděluje Český telekomunikační úřad. Rozsahy frekvencí, ale nikdy nemohou postačovat na to, aby operátor mohl přidělit každému probíhajícímu hovoru ve své síti samostatný komunikační kanál. Rozsahy frekvencí, ale nikdy nemohou postačovat na to, aby operátor mohl přidělit každému probíhajícímu hovoru ve své síti samostatný komunikační kanál.

3 Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM Jediným řešením, které při takovémto nedostatku frekvencí připadá v úvahu, je vícenásobné použití stejných frekvencí. Jediným řešením, které při takovémto nedostatku frekvencí připadá v úvahu, je vícenásobné použití stejných frekvencí. K tomu se dnes využívá tzv. buňkový (anglicky: celulární) princip. K tomu se dnes využívá tzv. buňkový (anglicky: celulární) princip. Jeho podstatou je rozdělení území na vhodné velké části (buňky), uspořádané tak, že se nebudou ovlivňovat. Jeho podstatou je rozdělení území na vhodné velké části (buňky), uspořádané tak, že se nebudou ovlivňovat.

4 Uspořádání buněk Uspořádání buněk Obr. 1

5 Rozdělení buněk Rozdělení buněk Makrobuňky Makrobuňky Používají se pro velká území, která jsou řídce osídlená. Jejich poloměr dosahuje až 20km. Používají se pro velká území, která jsou řídce osídlená. Jejich poloměr dosahuje až 20km. Mikrobuňky Mikrobuňky Použití hlavně ve městech. Jejich poloměr je do stovek metrů. Použití hlavně ve městech. Jejich poloměr je do stovek metrů. Selektivní buňky Selektivní buňky Vysílají jen do určitého směru. Využívají se například ve stanicích metra. Vysílají jen do určitého směru. Využívají se například ve stanicích metra.

6 Základnová stanice BTS Základnová stanice BTS V centru každé buňky se nachází základnová stanice, označovaná jako BTS (Base Transceiver Station). V centru každé buňky se nachází základnová stanice, označovaná jako BTS (Base Transceiver Station). Úkolem BTS je komunikovat s mobilními telefony, které se právě nachází uvnitř příslušné buňky, a to na frekvencích, které jsou buňce přiděleny. Úkolem BTS je komunikovat s mobilními telefony, které se právě nachází uvnitř příslušné buňky, a to na frekvencích, které jsou buňce přiděleny. Při pohybu mobilního telefonu to základnové stanice poznají a komunikaci si mezi sebou předají. Při pohybu mobilního telefonu to základnové stanice poznají a komunikaci si mezi sebou předají.

7 Řídící jednotka BSC a ústředna MSC Řídící jednotka BSC a ústředna MSC Jednotlivé základnové stanice (BTS) samozřejmě musí být mezi sebou propojeny a společně řízeny. Jednotlivé základnové stanice (BTS) samozřejmě musí být mezi sebou propojeny a společně řízeny. V praxi obvykle několik z nich sdílí společnou řídící jednotku BSC (Base Station Controller). V praxi obvykle několik z nich sdílí společnou řídící jednotku BSC (Base Station Controller). Soustava všech základnových stanic mobilní sítě je skrze své řídící jednotky napojena na centrální ústřednu MSC (Mobile Services Switching Centre) Soustava všech základnových stanic mobilní sítě je skrze své řídící jednotky napojena na centrální ústřednu MSC (Mobile Services Switching Centre)

8 Registry Registry V mobilní síti, vzhledem k možnosti pohybu účastníků s jejich telefony, musí být někde vedena evidence: V mobilní síti, vzhledem k možnosti pohybu účastníků s jejich telefony, musí být někde vedena evidence: Kdo se kde momentálně nachází - registr HLR (Home Location Register) Kdo se kde momentálně nachází - registr HLR (Home Location Register) Autentizační centrum – registr AuC (Authentication Centre) Autentizační centrum – registr AuC (Authentication Centre) Evidence návštěvníků – registr VLR (Visitor Location Register) Evidence návštěvníků – registr VLR (Visitor Location Register) Evidence přístrojů – registr EIR (Equipment Identity Register) Evidence přístrojů – registr EIR (Equipment Identity Register)

9 Schéma systému GSM Schéma systému GSM Obr. 2 MS – mobilní stanice MS – mobilní stanice SIM – SIM karta SIM – SIM karta ME – mobilní zařízení ME – mobilní zařízení BTS – základnová stanice BTS – základnová stanice BSC – řídící jednotka BSC – řídící jednotka MSC – centrální ústředna MSC – centrální ústředna HLR – reg. domácích uživatelů HLR – reg. domácích uživatelů VLR – registr návštěvníků VLR – registr návštěvníků EIR – reg. mobilních zařízení EIR – reg. mobilních zařízení AuC – Autentizační centrum AuC – Autentizační centrum

10 Otázky k opakování 1. Vysvětlete pojem buňková síť? 2. Kdo rozděluje operátorům potřebné frekvence v České republice? 3. Jak se rozdělují buňky u tzv. buňkové sítě? 4. Jaké označení má základnová stanice v sítí GSM? 5. Jaké registry (databáze) se používají v GSM síti?

11 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Mobilní telefonní síť GSM“ [online]. 24. listopadu 2012 17:30. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/31_Mobilni_telefonni_sit_GSM.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/31_Mobilni_telefonni_sit_GSM.pdf Použité obrázky: Obr. 1 [cit. 2012-11-24] Dostupný pod licencí GNU Free http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Reutilizacion_ frecuencia.svg/500px-Reutilizacion_frecuencia.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Reutilizacion_ frecuencia.svg/500px-Reutilizacion_frecuencia.svg.png Obr. 2 [cit. 2012-11-24] Dostupný pod licencí GNU Free http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/Gsm_network _architecture.png/606px-Gsm_network_architecture.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/Gsm_network _architecture.png/606px-Gsm_network_architecture.png


Stáhnout ppt "Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM Mobilní telefonní síť GSM (Global System for Mobile communications) je nejrozšířenějším systémem mobilní."

Podobné prezentace


Reklamy Google