Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz."— Transkript prezentace:

1 Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0292 Číslo materiálu: VY_22_INOVACE_NEJ-GRAMATIKA-32 Tematický celek (sada): NĚMECKÝ JAZYK - GRAMATIKA Téma (název) materiálu: NEURČITÝ PODMĚT MAN A ES Předmět: Německý jazyk Ročník / Obor studia: 1. – 4. ročník / všechny obory studia Autor / datum vytvoření: Alena Šulgánová, 1.1. 2012 Anotace: Užití podmětů man a es Metodický pokyn: Prezentace v powerpointu určena k promítaní na interaktivní tabuli

2

3  užívá se v činných větách pro vyjádření tzv. všeobecného podmětu, který nebývá v češtině zpravidla slovně vyjádřen.  Překládají se různě, např. pomocí zvratné konstrukce (Hier kocht man gut. – Tady se vaří dobře.), slovesné vazby v množném čísle (my, oni), nebo větou s všeobecným podmětem (člověk, lidé, všichni).  Po podmětu man vždy následuje sloveso ve 3. os. č. j.

4  Hier darf man nicht rauchen. Zde se nesmí kouřit.  Kann man dort schwimmen? Může se tam plavat?  Mann muss arbeiten. Pracovat se musí.  Das muss so sein. Musí to tak být.  Kann man hier parken? Může se zde parkovat?

5  ve větách, kde nestojí na místě podmětu podstatné jméno nebo zájmeno, které ho zastupuje (např. věty se slovesy vyjadřující přírodní děje, věty se slovesem sein a přídavným jménem a některé ustálené vazby), je vyjádřen neurčitým zájmenem es.  Podmět es nelze v těchto větách vypustit. Nestojí-li před slovesem, musí stát za ním:

6  Wie spät ist es? Kolik je hodin?  Heute is es kalt. Dnes je chladno.  Gestern hat es geregnet. Včera pršelo.  Es ist gut. Je to dobré.  Es scheint die Sonne. Svítí sluníčko.

7 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoli další využití podléhá autorskému zákonu. Česko – německý, německo – český slovník, Nakladatelství Olomouc, kolektiv autorů, vydáno v roce 1997, ISBN 80-7182-008-3


Stáhnout ppt "Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google