Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

M I N U L Ý Č A S PERFEKTUM. PERFEKTUM Pro vyjádření minulého děje má němčina kromě préterita další minulý čas – perfektum. Pro vyjádření minulého děje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "M I N U L Ý Č A S PERFEKTUM. PERFEKTUM Pro vyjádření minulého děje má němčina kromě préterita další minulý čas – perfektum. Pro vyjádření minulého děje."— Transkript prezentace:

1 M I N U L Ý Č A S PERFEKTUM

2 PERFEKTUM Pro vyjádření minulého děje má němčina kromě préterita další minulý čas – perfektum. Pro vyjádření minulého děje má němčina kromě préterita další minulý čas – perfektum. Vyskytuje se v běžné komunikaci, Vyskytuje se v běžné komunikaci, v rozhovoru. Oblast jeho používání se v současné době stále rozšiřuje. v rozhovoru. Oblast jeho používání se v současné době stále rozšiřuje. Vyjímku tvoří způsobová a pomocná slovesa, u nichž pro vyjádření minulosti převažuje préteritum. Vyjímku tvoří způsobová a pomocná slovesa, u nichž pro vyjádření minulosti převažuje préteritum.

3 Jak tvoříme perfektum? Perfektum je složený minulý čas. Perfektum tvoříme pomocí slovesa HABEN nebo SEIN + příčestí minulé významového slovesa (er hat gesagt). Pomocné sloveso je v přítomném čase a časuje se. Příčestí minulé se u slabých sloves tvoří předponou ge- a příponou –(e)t ke slovesnému kmeni (ich habe gemalt). Příčestí minulé zůstává beze změny a v hlavní větě stojí obvykle na posledním místě.

4 PERFEKTUM pravidelných sloves KOCHEN - vařit ich habe gekocht du hast gekocht er hat gekocht wir haben gekocht ihr habt gekocht sie haben gekocht

5 PERFEKTUM sloves, jejichž kmen končí na –t, -d ARBEITEN ich habe gearbeitet du hast gearbeitet er hat gearbeitet wir haben gearbeitet ihr habt gearbeitet sie haben gearbeitet

6 Shrnutí Ich habe den Brief geschickt. Ich habe den Brief geschickt. Poslal jsem dopis. Herr Weber hat ein Haus gekauft. Herr Weber hat ein Haus gekauft. Pan Weber koupil nějaký dům. Wir haben ihm das Buch geschenkt. Wir haben ihm das Buch geschenkt. Darovali jsme mu tu knihu. Habt ihr deutsch gelernt? Habt ihr deutsch gelernt? Učili jste se německy? Wo hat er gebadet? Wo hat er gebadet? Kde se koupal? Kde se koupal?

7 Některá slovesa – zvláště pohybová – tvoří perfektum pomocí slovesa sein (ich bin gereist). Některá slovesa – zvláště pohybová – tvoří perfektum pomocí slovesa sein (ich bin gereist). Slovesa s neodlučitelnými předponami a slovesa končící na – ieren tvoří příčestí bez předpony ge- (ich habe besucht, ich habe telefoneriet). Slovesa s neodlučitelnými předponami a slovesa končící na – ieren tvoří příčestí bez předpony ge- (ich habe besucht, ich habe telefoneriet). Slovesa s odlučitelnou předponou vkládají ge- mezi předponu a kmen (ich habe aufgepasst). Slovesa s odlučitelnou předponou vkládají ge- mezi předponu a kmen (ich habe aufgepasst).

8 PERFEKTUM pohybová slovesa REISEN - cestovat ich bin gereist du bist gereist er ist gereist wir sind gereist ihr seid gereist sie sind gereist

9 PERFEKTUM sloves s neodlučitelnou předponou BESUCHEN - navštívit ich habe besucht du hast besucht sie hat besucht wir haben besucht ihr habt besucht sie haben besucht

10 PERFEKTUM sloves s odlučitelnou předponou AUFRÄUMEN - uklízet ich habe aufgeräumt du hast aufgeräumt er hat aufgeräumt wir haben aufgeräumt ihr habt aufgeräumt sie haben aufgeräumt

11 Shrnutí Habt ihr eueren Onkel besucht? Habt ihr eueren Onkel besucht? Navštívili jste svého strýce? Wir haben lange telefoniert. Wir haben lange telefoniert. Dlouho jsme telefonovali. Ich bin gern gereist. Ich bin gern gereist. Rád jsem cestoval. Meine Mutter hat eingekauft. Meine Mutter hat eingekauft. Moje maminka nakoupila. Am Wochende habe ich mich ausgeruht. Am Wochende habe ich mich ausgeruht. O víkendu jsem si odpočinul.

12 TEĎ SI TO JEN VŠE ZAPAMATOVAT


Stáhnout ppt "M I N U L Ý Č A S PERFEKTUM. PERFEKTUM Pro vyjádření minulého děje má němčina kromě préterita další minulý čas – perfektum. Pro vyjádření minulého děje."

Podobné prezentace


Reklamy Google