Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1. Doplňte název dřeviny a druh listu: A B. D C E F.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1. Doplňte název dřeviny a druh listu: A B. D C E F."— Transkript prezentace:

1 1. Doplňte název dřeviny a druh listu: A B

2 D C E F

3 ŘEŠENÍ A: jírovec maďal, dlanitě složený B: jasan ztepilý, lichozpeřený C: lípa srdčitá, jednoduchý D: javor klen, jednoduchý E: dřezovec trojtrnný, sudozpeřený F: olše lepkavá, jednoduchý

4 2. Poznáte dřeviny podle pupenů? A C B

5 ŘEŠENÍ A: buk lesní B: jasan ztepilý C: jírovec maďal

6 3. Jak se nazývají listovité útvary na bázi řapíku?

7 ŘEŠENÍ palisty

8 4. Když si Pepa koupil rosnatku, hned pospíchal do zverimexu pro živé cvrčky, aby mu „Adéla“ nehladověla. Jednal správně? Jak rosnatka chytá hmyz?

9 ŘEŠENÍ Jednal zcela špatně, s největší pravděpodobností rosnatce po vydatném nakrmení cvrčky uhnijí listy. Pěstovaným exemplářům lze zlepšit bilanci dusíku a fosforu octomilkou, komárem, ale ani to není nutné. Hmyz je lákán odlesky kapky tekutiny tentakulí, který připomíná nektar. Po dosednutí se přilepí, tekutina ucpává jeho dýchací otvory a vysílený hmyz se většinou nedokáže odpoutat. List se i mírně zavinuje.

10 5. Pepa si v květinářství chtěl koupit láčkovku. Prodavačku mu vnucovala exemplář s deseti listy, ale jen jednou láčkou na mladém listu. Vytvoří se na zbylých starších listech ještě láčky?

11 ŘEŠENÍ S největší pravděpodobností již ne. Pokud dojde k zaschnutí nebo mechanickému poškození špičky listu, láčka se nevyvine.

12 6. Jak vzniknou otvory v listu monstery?

13 ŘEŠENÍ Na některých místech buňky přestanou růst, zatímco okolní rostou dále. Tím se pletiva potrhají, jedná se vlastně o programovanou smrt.

14 7. Proč opadají listy buku a zimostrázu nikoliv?

15 ŘEŠENÍ Pro buk by v zimě listová plocha představovala ohromnou ztrátu vody výparem, kterou by nebyl schopen při ztíženém přísunu vody nahradit. Zimostráz je naproti tomu výborně adaptován na teplo a sucho: listy jsou malé a kožovité se zesílenou kutikulou a ponořenými průduchy. Přesto některým pěstitelům vlivem nedostatku vody v zimě uschne, především v hrnkových nádobách.

16 8. Srovnejte stavbu listu stínomilné rostliny (kapradiny) se světlobytnou rostlinou (divizna). Čim se liší?

17 ŘEŠENÍ Divizna má list tlustší s více vrstvami palisádového parenchymu, na povrchu je kryt kutikulou a mnohoramenými krycími trichomy. Naproti tomu kapraď samec má listy tenké, které velmi snadno vadnou díky absenci kutikuly. Průduchy jsou navíc mírně vyzdviženy nad úroveň pokožky.


Stáhnout ppt "1. Doplňte název dřeviny a druh listu: A B. D C E F."

Podobné prezentace


Reklamy Google