Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŽIJÍ S NÁMI VE MĚSTĚ - ROSTLINY A ZVÍŘATA Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 7.ročník červenec 2011 Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŽIJÍ S NÁMI VE MĚSTĚ - ROSTLINY A ZVÍŘATA Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 7.ročník červenec 2011 Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_."— Transkript prezentace:

1 ŽIJÍ S NÁMI VE MĚSTĚ - ROSTLINY A ZVÍŘATA Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 7.ročník červenec 2011 Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_ Čap-Z 7.,8.11 Vzdělávací oblast : živočichové a rostliny v okolí lidských sídel Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: sedmý ročník základní školy

2 Ekosystém města Městský ekosystém se od přirozených ekosystémů velmi výrazně liší a má jiné podmínky (klimatické, půdní a další) V městě nedochází ke koloběhu látek, naopak tok látek je téměř jednosměrný Do města je dodávána energie, jídlo, suroviny a další zboží, po spotřebování se ale tyto látky přemění na odpad Vysoká produkce škodlivých látek vytváří nad městem prašný obal, ten v městě udržuje teplo, odráží sluneční energii a způsobuje inverzi Teplo v městě udržuje také umělý odtok vody prostřednictvím kanálů a příkopů, čímž dochází ke změnám vlhkostních poměrů

3 Biotopy města Vodní toky jsou regulovány Podíl zeleně je významně nižší a většinou je zastoupen jen prostřednictvím parků a zahrad Většinu tvoří budovy zpevněné plochy [1 - zdroj. 2011-15-07].

4 Příroda ve městě Náročným a zejména nepřirozeným městským podmínkám se většina živočichů a rostlin nedokáže přizpůsobit, a proto je ve městě nenajdeme, řada z nich se však dokázala adaptovat (kavky, holubi, poštolky, ježci) [1 - zdroj. 2011-15-07].

5 Živočichové ve městě Kteří živočichové se městskému životu dokázali přizpůsobit a můžeme je v našem okolí vídat? [1 - zdroj. 2011-15-07].

6 Živočichové ve městě Kteří živočichové se městskému životu dokázali přizpůsobit a můžeme je v našem okolí vídat? potkan y, veverky, lasičky, kuny, pl chy, netopý ry, sýkorky, vrabc e, konipasy, kosy, poštolky, rorýs y …. [1 - zdroj. 2011-15-07].

7 Problémoví živočichové města Náš život ve městě někteří živočichové komplikují, dokážete nějaká taková zvířata vyjmenovat? ? [1 - zdroj. 2011-15-07].

8 Problémoví živočichové města Náš život ve městě někteří živočichové komplikují, dokážete nějaká taková zvířata vyjmenovat? holub obecný, potkan obecný, krysa obecná

9 Problémoví živočichové města Zejména holubům a potkanům se ve městě opravdu daří, mají zde zdroj potravy i v zimě Jsou však pro člověka hodně nebezpečným šiřitelem nemocí (mor, cholera, tyfus, žloutenka..) Holubi navíc svým trusem rozleptávají a poškozují sochy a staré budovy V řadě měst se musejí vyrovnávat s přemnožením holubů, ani Ostrava není výjimkou [1 - zdroj. 2011-15-07].

10 Rostliny ve městě Z rostlin ve městě můžeme vidět pozůstatky přírodních přizpůsobivých druhů, ale také řadu dřevin a bylin, které byly uměle vysázeny Problémem je, že uměle vysazené stromy, keře, byliny a další mnohdy vytlačují původní rostliny [1 - zdroj. 2011-15-07].

11 Stromy jako filtr prachu Velkou snahou měst je snížení míry znečištění ovzduší za pomoci zeleně V korunách stromů se usazuje prach a další nečistoty člověku škodlivé Podle zprávy EU může umělé vysazování stromů snížit znečištění až o čtvrtinu Nejlepším pohlcovačem prachu jsou stromy s velkými listy a jehlicemi (jasan, borovice, modřín)

12 Znáte odpověď? Kterému městu blízkému Ostravě se říká „Město zeleně“? Tipujte: Kolik památných stromů můžeme najít v Ostravě a okolí?

13 Znáte odpověď? Kterému městu poblíž Ostravy se říká „Město zeleně“? Tipujte: Kolik památných stromů můžeme najít v Ostravě a okolí? Havířovu. Podle údajů ostravského magistrátu je jich 32.


Stáhnout ppt "ŽIJÍ S NÁMI VE MĚSTĚ - ROSTLINY A ZVÍŘATA Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 7.ročník červenec 2011 Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_."

Podobné prezentace


Reklamy Google