Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příprava rostlin a živočichů na zimu Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 4.,6.25 Vzdělávací oblast: Přírodověda – živočichové a rostliny v zimě Autor: Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příprava rostlin a živočichů na zimu Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 4.,6.25 Vzdělávací oblast: Přírodověda – živočichové a rostliny v zimě Autor: Mgr."— Transkript prezentace:

1 Příprava rostlin a živočichů na zimu Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 4.,6.25 Vzdělávací oblast: Přírodověda – živočichové a rostliny v zimě Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen: 4. ročník základní školy

2 Příprava rostlin a živočichů na zimu Když nastane podzim, dny se krátí a teplota klesá, musí se všechny organizmy připravit na nadcházející zimu. Některé druhy ptáků odlétají na jih a zároveň ze severu k nám přiletí druhy jiné. Většina zvířat takovou možnost nemá a musí přečkat zimu u nás. Zima je náročná pro všechny organizmy a pokud se jim příprava nepovede, nemusí se jara dočkat. Jakou formu ochrany před zimou u zvířat znáš? Jak se například přečká zimu medvěd nebo ježek? Co dělá veverka s částí potravy?

3 Pro zvířata je zima většinou nejtěžším obdobím v roce. Na několik týdnů až měsíců vše přikryje sníh, potravy je málo, dny jsou krátké a noci mrazivé. Živočichové se přizpůsobili a mají různé druhy ochrany. • Již na podzim se stěhovaví ptáci přesunou na jih, kde je tepleji. • Většina zvířat si udělá tukovou zásobu a jejich kožichy houstnou. • Hlodavci jako veverka či křeček si shromaždují zásoby do svých skrýší. • Mnoho zvířat zimu přespí v úkrytu (křeček, ježek, plazi). Příprava živočichů na zimu [cit. 2011-15-07]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

4 S úbytkem světla a tepla rostliny na podzim omezují růst a vypařování vody. Důležité jsou zásobní látky. Protože v zimě není dostatek slunečního svitu a voda v nich by zmrzla, neplýtvají rostliny energií. Naopak ji různými způsoby ukládají na jaro, aby opět mohly vyrůst. • Jednoleté byliny ukládají látky v semenech, která přečkají zimu v půdě a na jaře vyklíčí. Tyto rostliny musí vyrůst a vykvést během roku, protože v zimě odumřou. Např. obilí nebo hrách. • Dvouleté rostliny v 1. roce ze semene vyklíčí a vyrostou, naberou energii. Tu pak uloží do podzemní části (kořen, hlíza), ze které na jaře 2. roku vyrostou znova, vykvetou, vytvoří semena a odumřou. • Dřeviny jsou trvalejší. Neodumírají, stahují mízu do kořenů a shodí listy. Vyschlá nadzemní část vydrží mráz a na jaře s obnoveným přísunem mízy dřeviny raší. U některých první květy než listy. Příprava rostlin na zimu


Stáhnout ppt "Příprava rostlin a živočichů na zimu Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 4.,6.25 Vzdělávací oblast: Přírodověda – živočichové a rostliny v zimě Autor: Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google