Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Chod naprázdno a nakrátko asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Chod naprázdno a nakrátko asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR."— Transkript prezentace:

1 Chod naprázdno a nakrátko asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Chod naprázdno asynchronního motoru je chod bez zatížení, kdy motor se otáčí otáčkami blížícími se synchronním. Podstatným údajem je příkon naprázdno P 0 =  P Fe +  P m +  P Cu10  P Fe - ztráty v železe  P m - mechanické ztráty třením v ložiscích a ventilační.  P cu10 - ztráty ve vinutí Synchronní otáčky, kde f je frekvence a p je počet pólpárů Skluz

3 Při chodu naprázdno se skluz blíží nule, indukované napětí v rotoru je proto též blízké nule, protože závisí na skluzu. U i2 = 4,44. Φ max. N 2. f 1. s. k v2 V náhradním schématu proto rotorové odpory a reaktanci neuvažujeme.

4 Náhradní schéma asynchronního motoru naprázdno

5 Chod motoru nakrátko nastane tehdy, když se rotor neotáčí, tedy většinou na počátku rozběhu nebo při přetížení, když se zastaví. Otáčky jsou nulové, skluz s=1. Tento stav je mezní, motor takto nemůže déle setrvávat a musí nastat jeho odpojení od sítě. Speciálním případem je měření nakrátko. Motor napájíme tzv. napětím nakrátko, což je - snížené napětí - kdy rotor je zablokován - statorovým vinutí protéká právě jmenovitý proud I 1n. Příkon nakrátko P k = ΔP Cu1 + ΔP Cu2. Indukované napětí je maximální.

6 Proud nakrátko I k je 2 – 8 násobek proudu jmenovitého I 1n. Můžeme proto střední větev s proudem naprázdno zanedbat.

7 Náhradní schéma asynchronního motoru nakrátko

8 K zopakování: Které ztráty kryje příkon naprázdno a které příkon nakrátko. Na čem závisí synchronní otáčky elektromotoru? Uveďte vztah pro skluz. Definujte napětí nakrátko elektromotoru. Jaká je velikost proudu nakrátko?


Stáhnout ppt "Chod naprázdno a nakrátko asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google